BUGÁROV TRIUMF

Po dvojjazyčných nápisoch na železniciach dostali menšiny kultúrnu autonómiu

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 27.06.2017

Národnostné menšiny budú mať kultúrnu autonómiu a dvojnásobne viac peňazí zo štátneho rozpočtu. Na druhej strane Matica slovenská živorí a čelí politickým tlakom volajúcim po jej likvidácii. Zdá sa, že politika súčasnej vlády prináša mnohé podivné paradoxy.

Koniec ilúzií

Kuloárne informácie hovoria, že keď sa v marci 2016 začala zostavovať terajšia vláda, tak na rýchlu dohodu mali veľký vplyv aj mecenáši stojaci v pozadí týchto politických strán. Bolo jasné, že sa Smer bude snažiť udržať vo vláde za každú cenu, veď veľké množstvo nevyšetrených káuz mu inú možnosť ani nedávalo. Nevyhnutné preň bolo najmä nestratiť post ministra vnútra.

Minister kultúry Marek Maďarič finančnú podporu Matice slovenskej podmieňuje tým, že musí byť provládne naladená a politicky korektná.

Pragmatický postoj Smeru k zostaveniu vlády preto asi nikoho neprekvapil. Oveľa zaujímavejšie však bolo rýchle zblíženie sa takzvanej Slovenskej národnej strany pod vedením Andreja Danka a Mosta-Híd vedeného Bélom Bugárom. Dankove predvolebné garancie, že nikdy nepôjdu do vlády s Bugárom, sa rozplynuli ako para nad hrncom. Úplne rovnako sa rozplynuli aj ilúzie podrazených voličov. Bugár si rýchlo uvedomil, že pre Fica a Danka je skutočne cennou nevestou, a tak svoj vstup do koalície podmienil mnohými ústupkami v prospech menšinovej agendy. Na prekvapenie nenarazil na nijaký odpor SNS, naopak, Andrej Danko prekypoval mimoriadnou ústretovosťou k jeho požiadavkám. Čas postupne ukazuje, čo všetko bolo Mostu-Híd prisľúbené za to, že vstúpi do vlády a udrží tak Smer pri moci.

Zištný charakter

Bugárove predvolebné plagáty hlásali, že charakter rozhoduje. A práve „charakter“ napokon rozhodol podržať Smer pri moci. Nebolo to však nezištne. Výsledkom vstupu Mosta-Híd do vlády je aj nedávno odhlasované zriadenie Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. S takýmto návrhom prišiel Most-Híd do parlamentu aj v roku 2015, no vtedy ho paradoxne odmietli podporiť práve poslanci Smeru. Odvtedy však už platia nové politické dohody. Na májovej schôdzi parlamentu hlasovali za vznik Fondu na podporu kultúry národnostných menšín jednak poslanci celej vládnej koalície (Smer, SNS, Most-Híd), ale aj viacerí poslanci opozičných strán. Proti bola len Kotlebova ĽS Naše Slovensko.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria