CHRÍPKA GENTLEMANOV

Osadu na východnom Slovensku zachvátilo už niekoľko epidémií syfilisu 

Foto TASR/ROMAN HANC
Dátum 29.05.2018

Chrípka džentlmenov. Aj takýmto zľahčujúcim názvom bol kedysi označovaný syfilis (lues), ktorý dlhé stáročia predstavoval najvážnejšiu pohlavnú chorobu ľudstva. Až s vynájdením penicilínu sa stal liečiteľný a v krajinách vyspelého sveta bol takmer úplne eliminovaný. Zdá sa však, že hovoriť o ňom ako o chorobe minulosti by bolo predčasné. Počty chorých na syfilis sa posledné roky zvyšujú aj u nás, pričom na epidemiologickej mape Slovenska má špeciálne postavenie najmä mesto Trebišov, konkrétne jeho rómska osada.

Neželaný bonus

Trebišov – mesto syfilisu. Takouto nepeknou prezývkou býva označované toto okresné mesto. Dôvodom sú opakujúce sa epidémie syfilisu, ktorých epicentrum je v miestnej rómskej osade. V nej žije oficiálne 4-tisíc, no neoficiálne až vyše 5-tisíc obyvateľov. Prvá epidémia tu vypukla v roku 2002. Traduje sa, že viacero žien z osady sa vtedy vrátilo z „brigády“ pri nemeckých hraniciach. V nasledujúcom roku tam bolo zaznamenaných 78 prípadov včasnej formy syfilisu, z toho 35 prípadov tvorili tehotné ženy. Ak nakazená žena počas tehotenstva nepodstúpi zabezpečovaciu liečbu, tak šanca porodiť zdravé dieťa je mimoriadne nízka. V tejto prvej vlne epidémie sa, našťastie, podarilo včas preliečiť väčšinu tehotných žien.

Druhá výrazná vlna syfilisu zachvátila trebišovskú osadu v roku 2010. Choroba vtedy nezasiahla len obyvateľov osady, ale nemilo prekvapení ostali aj niektorí „gadžovia“, ktorí využili služby miestnych prostitútok. K sexu za pár eur tak dostali navyše aj neželaný bonus. Chorobnosť na syfilis v tejto lokalite potom mierne poklesla, aby v roku 2017 opäť dosiahla rozmery epidémie. Počet nakazených v trebišovskej osade oproti predchádzajúcemu roku vzrástol štvornásobne a výskyt syfilisu v okrese Trebišov bol zaznamenaný na šestnásťnásobne vyššej úrovni, než je celoslovenský priemer. Podľa regionálnej hygieničky sa rozšíril aj do viacerých okolitých dedín a zaznamenali ho až v tretine obcí trebišovského okresu. Nákaza bola vo vyššej miere rozšírená aj na Luníku IX a v osadách v Moldave nad Bodvou a Pavlovciach nad Uhom.

Vážnym problémom sa stáva aj čoraz vyšší výskyt syfilisu v mladších vekových kategóriách. V roku 2017 bolo v trebišovskej osade zaznamenaných 11 maloletých osôb nakazených syfilisom. Najmladšie dievča malo 13 rokov a najmladší chlapec len 12 rokov! Všetkým týmto prípadom sa venovala aj polícia, niektoré médiá špekulovali, že vyššiu chorobnosť medzi maloletými môže spôsobovať detská prostitúcia. Poskytovanie sexuálnych služieb maloletými sa nepotvrdilo a polícia skonštatovala, že sa nakazili pri sexe s rovesníkmi v osade. Šírenie tejto choroby medzi osobami mladšími ako 15 rokov potvrdzuje, že mladí ľudia v chudobných osadách mnohokrát nadobúdajú prvé sexuálne skúsenosti vo veľmi skorom veku, navyše nakazení majú často viacero sexuálnych partnerov, a tak sa choroba v osade dokáže reťazovo rozšíriť.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.