DOSPELÍ „DETSKÍ“ MIGRANTI

Viac než tri štvrtiny utečencov, ktorí o sebe tvrdili, že sú maloletí, mali nad 18 rokov

Foto archív
Dátum 06.12.2017

ŠTOKHOLM 6. decembra (TASR/Extra plus) - Švédsko uskutočnilo previerky veku medzi migrantmi, ktorí o sebe vyhlasujú, že sú maloletými. Zistilo sa, že takmer tri štvrtiny z nich majú viac než 18 rokov, informovala v utorok spravodajská stanica BBC. Švédsky úrad pre súdne lekárstvo preveril vek takmer 8-tisíc migrantov. Na základe testov vyplynulo, že približne 6600 z nich bolo vo veku 18 rokov alebo vyššom.

Kontroly sa realizovali iba v prípadoch, kde bola pochybnosť o veku daného migranta. Imigranti v detskom veku majú väčšiu šancu, že ich nedeportujú nazad do vlasti.

Od polovice marca do konca októbra zrealizoval švédsky úrad (Rättsmedicinalverket) celkovo 7858 posudkov. Vyplynulo, že 6628 - teda 84 percent z nich - má 18 rokov alebo je starších. Ďalších 112 je "možno" vo veku 18 rokov alebo starších, uviedli noviny The Local. Vek sa posudzuje na základe analýzy röntgenových snímkou zubov múdrosti a skenov magnetickej rezonancie kolenných kĺbov. 

Mnoho žiadateľov o azyl nemá vlastné osobné doklady, ktoré postrácali pri úteku z krajiny pred konfliktami alebo prírodnými katastrofami, uvádza Medzinárodná agentúra pre migráciu (IOM). V mnohých krajinách, odkiaľ migranti pochádzajú, neexistuje dostatočná úradná infraštruktúra, potrebná na zaevidovanie presného miesta a dátumu narodenia. Medzi migrantmi je tak bežné, že svoj presný vek ani netušia, vysvetlil The Local.

Vo Švédsku požiadalo vlani a predvlani o azyl viac než 80-tisíc maloletých migrantov, z ktorých 37-tisíc cestovalo bez rodičov alebo sprievodu dospelého.