KOHO TRUMP V USA NECHCE?

Americký prezident obmedzil vstup do Spojených štátov občanom Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Severnej Kórey, Somálska, Sýrie a Venezuely

Foto archív
Dátum 25.09.2017

WASHINGTON 25. septembra (TASR/Extra plus) - Cestujúcich z ôsmich krajín sveta sa budú týkať obmedzenia vstupu do Spojených štátov na základe nového nariadenia, ktoré v nedeľu podpísal americký prezident Donald Trump. Opatrenia siahajú od úplného zákazu vstupu po selektívnejšie reštrikcie. Nové predpisy, ktoré sa dotknú občanov Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Severnej Kórey, Somálska, Sýrie a Venezuely, vstúpia do platnosti 18. októbra. Americkí predstavitelia zdôraznili, že platné víza, ktoré už boli udelené, nebudú v dôsledku nariadenia odvolané.

Niektoré z uvedených krajín budú čeliť úplnému zákazu vstupu svojich občanov do USA. Voči iným zavádza Washington čiastočný zákaz vstupu, napríklad v prípade Venezuely len pre určitých vládnych predstaviteľov a ich rodinných príslušníkov. Trump vydal nové nariadenie vo forme "proklamácie" v deň, keď vyprší platnosť jeho kontroverzného zákazu vstupu cestujúcich zo šiestich prevažne moslimských krajín do USA, a to 90 dní po tom, ako nadobudol účinnosť.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti odporučilo prezidentovi, aby uplatnil selektívnejšie obmedzenia vstupu alebo prísnejšie kontroly pre cudzích štátnych príslušníkov z krajín, ktoré podľa rezortu odmietajú dostatočnú výmenu informácií so Spojenými štátmi alebo nezaviedli bezpečnostné opatrenia požadované Washingtonom.