KOTLEBOMÁNIA

Najbližšie župné voľby prebehnú podľa nových pravidiel

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 31.07.2017

Najbližšie voľby do orgánov samosprávnych krajov nás čakajú v novembri tohto roku. Od roku 2001 prebiehali v dvojkolovej forme, pričom v prvom kole boli zvolení poslanci. Ak v ňom ani jeden z kandidátov na župana nezískal nad 50 percent hlasov, dvaja najsilnejší pokračovali do druhého kola. Na základe iniciatívy poslancov strán Most-Híd a Smer-SD budú nasledujúce voľby už len jednokolové. Funkčné obdobie bude tiež predĺžené na 5 rokov, aby sa v roku 2022 mohli krajské voľby konať zarovno s komunálnymi.

Vo veľkom štýle

Najostrejšia volebná kampaň mesiace prebieha v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Mediálne pokrytie dlho vytváralo ilúziu, že iný kraj na Slovensku prakticky ani nejestvuje. Napriek tomu, že sa každý kandidát na župana chystá popasovať s Marianom Kotlebom, však stále nie je jasné, či sa ten vôbec pokúsi obhájiť svoje predchádzajúce víťazstvo. Kampaň ostatných kandidátov je v plnom prúde a mlčanie ĽS Naše Slovensko napovedá, že Kotleba nakoniec nemusí kandidovať vôbec. Naproti tomu Martin Klus, kandidát SaS s podporou KDH a OĽaNO, svoju kampaň rozbehol vo veľkom štýle sériou piatich bilbordov umiestnených vedľa seba. Inde sa predvolebný boj rozbieha len pomaly, no mená kandidátov začínajú vychádzať na povrch. Tri zmienené opozičné strany sa okrem Klusa na spoločných kandidátoch dohodli aj vo zvyšných krajoch. V Trnave sa chystá kreslo obhájiť Tibor Mikuš, postaví sa mu poslanec OĽaNO Jozef Viskupič. V Nitre svoju kandidatúru zvažuje Milan Uhrík. Súčasný župan Belica, ktorý je v úrade už 16 rokov, by mal kandidovať znova s podporou Smeru. SNS zatiaľ predstavila kandidátov v štyroch krajoch.

Riziká deformácie

Hlavným argumentom v prospech jednokolových volieb malo byť šetrenie. V roku 2013 stáli zhruba 10 miliónov eur. Hoci podľa Martina Glváča malo zrušenie druhého kola usporiť 2,4 milióna eur, rozpočet na tohtoročné voľby so šetrením neráta, keďže bol predbežne určený na 10,2 milióna. Glváč argumentuje, že na výdavky vplýva aj počet kandidátov a členov volebných komisií. Či sa teda cena volieb zníži, bude jasné až po nich. Je však čudné šetriť práve takýmto spôsobom. Existujú desiatky iných oblastí, kde by sa dali štátne výdavky skresať tak, aby to neznížilo kvalitu demokracie. V súčasnosti ľudia dostanú takého župana, ktorý získa podporu väčšiny voličov. Po novom do úradu zasadne ktokoľvek, kto získa v jednom kole najvyšší počet hlasov. Na politicky fraktúrovanom Slovensku to prináša mnohé riziká deformácie volebných výsledkov. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.