M. SAAKAŠVILI UTIEKOL

Bývalý gruzínsky prezident unikol krátko po zatknutí ukrajinskou políciou

Foto archív
Dátum 05.12.2017

KYJEV 5. decembra (TASR/Extra plus) - Bývalý prezident Gruzínska Michail Saakašvili, ktorý na Ukrajine pôsobil ako aktivista proti korupcii, unikol v utorok polícii niekoľko hodín po tom, ako ho v Kyjeve zatkla. Úrady zatkli Saakašviliho v utorok ráno v jeho dome i napriek tomu, že sa skrýval na streche. Stovky protestujúcich ľudí zhromaždených pred domom však zastavili policajné vozidlo so Saakašvilim a zabránili mu odísť.

Vyše tri hodiny po zatknutí politika poslali na miesto poriadkovú políciu, aby situáciu pomohla vyriešiť, ale nepodarilo sa jej uvoľniť vozidlu cestu, takže nemohlo pokračovať v jazde. Saakašvilimu sa potom akosi podarilo oslobodiť a prihovoril sa davu - vyzval na protesty proti ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Protestujúcim povedal, že "položí život za slobodu Ukrajiny". Následne sa s niekoľkými stovkami priaznivcov vydal na pochod ulicami Kyjeva k budove parlamentu, kde chcú žiadať odstúpenie Porošenka.

Saakašvili opustil Gruzínsko v roku 2013 po tom, čo v úrade prezidenta pracoval takmer desať rokov. Neskôr ho Porošenko vymenoval za gubernátora ukrajinskej Odeskej oblasti, kvôli čomu sa Saakašvili vzdal i svojho gruzínskeho občianstva. Avšak v roku 2016 z tejto funkcie odstúpil a sťažoval sa, že jeho snahy o vykorenenie korupcie blokujú ukrajinské úrady. Porošenko v júni zbavil Saakašviliho ukrajinského pasu, čo gruzínsky exprezident napadol na súde. Porošenko tvrdí, že skutočným zámerom protestných akcií, ktoré organizuje Saakašviliho Hnutie nových síl, je destabilizácia Ukrajiny.