ODLIV MOZGOV

Najväčší únik je medzi absolventmi medicíny a techniky

Foto archív
Dátum 10.01.2017

BRATISLAVA 10. januára (TASR/Extra plus) - Slovensko čelí popri demografickej kríze aj úniku mozgov. Uvádza to Inštitút finančnej politiky (IFP) vo svojej analýze odchodov Slovákov do zahraničia od roku 2000. Podľa registra zdravotných poisťovní klesol počet ľudí žijúcich na Slovensku za posledných 15 rokov o 300-tisíc, čo predstavuje približne päť percent obyvateľstva, a každý rok naďalej klesá. Ako vyplýva z údajov za rovnané obdobie, má viac ako polovica odchádzajúcich menej ako 30 rokov. Z končiacich vysokoškolských študentov odchádza do zahraničia približne každý desiaty.

"V rokoch 2010 až 2013 odišiel do zahraničia viac ako každý desiaty končiaci vysokoškolák denného štúdia. Ročne ukončí štúdium v Slovenskej republike 20-tisíc interných absolventov druhého stupňa. Podľa údajov za roky 2010 až 2013 12 až 14 percent absolventov odíde za hranice po skončení vysokej školy," uvádzajú analytici z IFP. Za jeden rok tak "odišli" verejné investície do vysokoškolského vzdelania v objeme 44,8 milióna eur. Pri externom štúdiu sú podľa ich slov odchody nižšie, len štyri až päť percent.

Najväčší únik mozgov je podľa IFP medzi absolventmi lekárskych a technických fakúlt. "Medzi piatimi fakultami s najväčším podielom odchádzajúcich sú tri lekárske fakulty. Vo zvyšku rebríčka dominujú fakulty s technickým zameraním – inžinieri z leteckej, strojníckej či hutníckej fakulty v Košiciach," dodávajú analytici.

IFP sa v analýze pozrel na to, koľko ľudí odchádza zo Slovenska, najmä na základe údajov o existencii zdravotného poistenia z centrálneho registra poistencov. Podľa počtu zdravotne poistených klesol za posledných 15 rokov počet ľudí na Slovensku o 300-tisíc a každý rok naďalej klesá. Najprudší pokles poistených nastal v rokoch tesne po vstupe Slovenska do EÚ (2004 a 2005), keď sa počet poistencov na Slovenku znížil za dva roky o viac ako 200-tisíc.