ODVETA Z VÝCHODU

Ruské ministerstvo spravodlivosti označilo spravodajské stanice Slobodná Európa a Hlas Ameriky za zahraničných agentov

Foto archív
Dátum 05.12.2017

MOSKVA 5. decembra (TASR/Extra plus) - Za "zahraničných agentov" označilo v utorok ruské ministerstvo spravodlivosti spravodajské stanice Slobodná Európa (RFE/RL) a Hlas Ameriky (VOA). Stalo sa tak na základe novej legislatívy o masmédiách, schválenej parlamentom v reakcii na "neakceptovateľný" tlak USA na ruské médiá. 

Zmienený vládny rezort vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra Reuters, ďalej uviedol, že za subjekty "napĺňajúce úlohu zahraničných agentov" vyhlásila Moskva i sedem ďalších amerických médií. RFE/RL a VOA sú podporované vládou USA a ich mottom je "slobodné šírenie informácií v neslobodných spoločnostiach".
 Ruský prezident Vladimir Putin podpísal predmetný zákon 25. novembra.

Ruskí predstavitelia tvrdia, že ide o "symetrickú reakciu", ktorá nasledovala po tom, ako bola ruská, štátom podporovaná medzinárodná televízna stanica RT (predtým známa ako Russia Today) nútená zaregistrovať svoju americkú prevádzku na základe zákona o registrácii zahraničných agentov (FARA). Na základe tohto zákona z roku 1938 sú entity zastupujúce politické záujmy cudzích mocností povinné v USA zverejňovať informácie o svojich vzťahoch k vládam cudzích štátov, ako aj s nimi súvisiacich aktivitách či finančných prostriedkoch. Americké úrady obviňujú RT zo šírenia propagandy.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v pondelok uviedla, že médiá označené za zahraničných agentov nebudú zbavené svojej akreditácie pre daný diplomatický rezort, pričom budú môcť "v Rusku pokojne a bez prekážok pokračovať vo svojej novinárskej činnosti".

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) odsúdila ruskú legislatívu o zahraničných agentoch ako útok na slobodu médií. Podľa nej ide o zákon, ktorý je "selektívny a politicky vymáhateľný", pričom môže slúžiť na "umlčiavanie hlasov, ktoré by podľa Moskvy nemal ruský ľud počuť", uvádza Slobodná Európa.