OSTRO SLEDOVANÝ OUTSIDER

Francúzske prezidentské voľby sa krútia okolo Marine Le Penovej

Foto TASR/AP
Dátum 26.03.2017

Zdá sa, že v rámci politického boja nastala v západnom svete definitívna zmena paradigmy. Tradičné súperenie stredopravých a sociálno-demokratických strán ustupuje stále viac do úzadia novému konfliktu medzi globalistickým establišmentom a pronárodnými silami. Nuansy konfliktu sa v jednotlivých štátoch odlišujú, no základné kontúry sú univerzálne: politické spektrum dnes rozdeľujú postoje k masovej imigrácii a ekonomickej integrácii. Brexit a Trump ukázali, že aj odporcovia globalizmu vedia vyhrávať. Hoferova porážka v rakúskom súboji o prezidentské kreslo a slabšie ako očakávané posilnenie Wildersových Slobodných v Holandsku demonštrovali, že na druhej strane nemajú ani náhodou vyhraté. Ďalším frontom nového druhu politického boja bude Francúzsko, kde 23. apríla prebehne prvé kolo prezidentských volieb. Najväčšia pozornosť sa upiera na kandidátku  protiimigrantského Národného frontu (FN) Marine Le Penovú.

Neštandardný súboj

V prvom kole volieb je Le Penová horúci kandidát na víťazstvo. V prieskumoch stabilne vedie pred bývalým ministrom hospodárstva Emmanuelom Macronom, niekdajším socialistom idúcim do volieb pod vlajkou svojho nového centristického hnutia En Marche! (Vpred!). Ešte viac zaostáva stredopravý kandidát Francois Fillon. Ak by z prvého kola naozaj postúpili Le Penová a Macron, šlo by o skutočne neštandardný súboj, keďže by v druhom kole absentovali kandidáti oboch tradične víťaziacich subjektov – socialistov a republikánov. Ak nás však voľby v poslednom čase niečo naučili, tak vieme, že prieskumy absolútne nič negarantujú. V prvom kole by to mohlo Le Penovú ohroziť, v druhom zas zachrániť. Je to nepravdepodobná možnosť, no nedá sa vylúčiť, že favoritka prvého kola do druhého nakoniec nepostúpi. Je však zaručené, že v prípade postupu to nebude mať ľahké. Prieskumy napovedajú, že v súboji s ďalšími veľkými kandidátmi je Le Penovej šanca na víťazstvo slabá. V súboji s Fillonom jej veštia maximálny zisk 45 percent hlasov, pred Macronom ju preferuje len asi 40 percent opýtaných. Humorný rozmer voľbám dodala aj skupina mladých aktivistov. Napriek tomu, že kandidátov je požehnane, nedokážu si z nich vraj vybrať. Francúzske prezidentské kreslo by preto chceli ponúknuť americkému exprezidentovi Barackovi Obamovi, pre ktorého zorganizovali aj recesistickú predvolebnú kampaň.

V konflikte s úniou

Apatia mnohých voličov je pochopiteľná, keďže predvolebný boj sprevádzajú viaceré škandály. Fillon aj Le Penová mali veľmi podobné kauzy v súvislosti so zamestnávaním asistentov odvádzajúcich fiktívnu prácu. U Le Penovej šlo o spolustraníkov, u Fillona rovno o manželku. Ďalší škandál však môže nacionalistickej političke skôr pomôcť.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

 

Fotogaléria