PES NA TANIERI

Pojedanie domácich miláčikov je v niektorých rómskych osadách na Slovensku bežná záležitosť

Foto TASR/OLIVER ONDRÁŠ, RADOVAN STOKLASA
Dátum 26.03.2018

Nebude zo psa slanina, tvrdí jedno slovenské príslovie. Je pravda, že slaninu zo psa nevyrobíte, ale čo tak uvariť si z neho guláš alebo vývar, prípadne vyskúšať psa na vlastnej šťave alebo ho vcelku opiecť aj s vnútornosťami? Istotne sa aj vám pri takejto predstave obracia žalúdok. V niektorých rómskych osadách je to však bežná súčasť jedálneho lístka.

Búrlivé reakcie

Skutočnosť, že na Slovensku existujú lokality, kde konzumujú psov, sa dostala opäť na pretras, keď z dvora rodinného domu v obci Uzovce v okrese Sabinov niekto ukradol sučku aljašského malamuta Ninu. Mladí manželia, ktorí ju brali ako člena domácnosti, sa nechceli len tak zmieriť s jej zmiznutím. Nečudo, veď dlhé roky im robila spoločnosť a veľmi si ju obľúbila aj ich malá dcérka. Krádež štvornohého miláčika preto nahlásili polícii a aj sami začali prehľadávať široké okolie. Policajti však s určitosťou vedeli, kde majú zmiznutú sučku hľadať. Ich kroky viedli do rómskej osady v Chminianskych Jakubovanoch, známej konzumáciou psieho mäsa. Prišli však neskoro. Zo štvornohého miláčika našli už len zodratú kožu a vnútornosti. Majiteľka pri tomto pohľade skolabovala.

Prípad ukradnutej a zjedenej Niny vyvolal búrlivé reakcie nielen medzi ochranármi zvierat, ale aj bežnými ľuďmi. Tí sa začali hlasno dožadovať systematických legislatívnych zmien, pretože podľa súčasných zákonov je zabitie a následná konzumácia psov trestná iba vtedy, ak sa podarí dokázať, že boli usmrtené trýznivým spôsobom. Na celom prípade je teda trestným činom len samotná krádež a vniknutie na cudzí pozemok. „Labužníci“, ktorí naplnili svoje bruchá čistokrvnou sučkou, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú nijako potrestaní. Tvrdia totiž, že oni Ninu neukradli, ale kúpili od neznámych Rómov z inej osady. Tých sa zatiaľ polícii nepodarilo vypátrať.

V záujme falošnej tolerancie

Krádeže psov v okolí niektorých rómskych osád nie sú ojedinelým javom, no len časť z nich je aj medializovaná. Spomenúť možno prípady z obce Rudňany, kde sa tiež vo veľkom „strácali“ psy. Žiaľ, naplnilo sa to, čo majitelia ukradnutých domácich miláčikov predpovedali. Polícia v jednej z rudnianskych osád našla jamu s pozostatkami deviatich ukradnutých psov.

Psie mäso zachutilo aj Angelovi z Krompách, ktorý napriek svojmu menu nie je nijakým anjelom. Vo svojich šestnástich rokoch bol už súdený za krádeže, porušovanie domovej slobody a šírenie toxikománie. So svojím o dva roky starším komplicom preskočili plot rodinného domu na Družstevnej ulici v Krompachoch a sekerou ubili veľkého čuvača. V osade ho potom zavesili do latríny, odrali z kože a upiekli. O týždeň nato ukradli šteňa zlatého retrievera, ktoré dobili sekerou a zjedli. Psie vnútornosti našli policajti hodené v latríne.

Ku konzumácii psov prichádza aj v rómskej osade v obci Kaľava pri Krompachoch. V marci 2014 si partia miestnych osadníkov trúfla na päť veľkých strážnych psov (dva čuvače, vlčiak, rotvajler a bernardín), ktoré ukradli z areálu poľnohospodárskeho družstva vo vedľajšej obci. V neďalekom lese ich potom ubili sekerou, stiahli z kože a naporciovali. Polícia zistila, že psov na konzumáciu nielen kradli, ale aj skupovali. V okolí osady boli nájdené psie lebky, kosti i kože z rôznych plemien. Samotní páchatelia vtedy na kameru povedali, že sa ani nedá spočítať, koľko psov už zjedli.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria