POKORENÝ

Richard Sulík: „Predseda SNS Andrej Danko prestal blúzniť, ohol chrbát a Robert Fico mu jeho úlety veľkoryso prepáčil “ 

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK, MARTIN BAUMANN
Dátum 30.08.2017

Predseda SNS zrejme dúfal, že premiéra vypovedaním koaličnej zmluvy vystraší natoľko, že v súboji so silnejším partnerom dosiahne bleskové víťazstvo. No rýchlo si uvedomil, že jeho nádej na politický blitzkrieg je márna a uchýlil sa k zákopovej vojne.  Premiér Fico zas už od volieb hovoril o potrebe stabilnej koalície. No zjavne nie za každú cenu. Výsledkom bola čudná vojna, kde hlavní protivníci miesto priamej konfrontácie komunikujú SMS-kami a obežníkmi, kým piate koleso na voze – alebo tretie koleso v koalícii – potichu čaká, ako celé rodeo dopadne.

Plavčan pod paľbou

Prvotnou príčinou nezhôd v tretej Ficovej vláde bolo prerozdeľovanie eurofondov na ministerstve školstva. Rektori univerzít sa v liste, ktorý údajne ani nemal byť zverejnený, sťažovali na to, ako sa naložilo s veľkým balíkom eurofondov v školstve. Médiá a hneď nato opozícia začali už v júli upozorňovať na niektoré podozrivé okolnosti ohľadom rozdeľovania dotácií vo výške 288 miliónov eur v oblasti vedy a výskumu. Pri výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja boli pritom vylúčené projekty vysokých škôl a Slovenskej akadémie vied. Naproti tomu miliónové sumy sa ušli firmám, ktoré pred rokom 2016 nevykonávali nijaký výskum a ich základné imanie nepresahovalo 10-tisíc eur. Do tejto kategórie podľa poslanca SaS Branislava Gröhlinga spadala viac ako polovica víťazných projektov. Niektoré firmy zároveň dlžili štátu na daniach a odvodoch, čo by ich malo automaticky vylúčiť z poberania akýchkoľvek štátnych dotácií. „Každý solídny minister by za takýchto okolností prevzal na seba politickú zodpovednosť a odstúpil z funkcie už len preto, aby sa vyhol podozreniu, že je sám do machinácií zapletený a má v pláne mariť vyšetrovanie. Minister školstva Peter Plavčan však s odstúpením váha a každý deň, čo zostáva vo funkcii, je dňom, v ktorom upadá jeho odborný i morálny kredit,“ vyhlásil Gröhling. Poslanci OĽaNO dávali od začiatku najavo, že sa neuspokoja s hlavou ministra Plavčana a apelovali na premiéra, aby rezort celkovo vyňal spod vplyvu národniarov. Uspokojili by sa s podobným scenárom, aký nastal v roku 2009, keď bolo SNS odňaté ministerstvo životného prostredia.

Ticho pred búrkou

V tejto fáze by však len málokto očakával, že bude situácia okolo predmetného rozdeľovania eurofondov eskalovať až na hranu rozpadu vládnej koalície. Za Plavčana sa postavil Danko a zvyšní koaliční lídri nejavili znaky toho, že by sa ho chystali hodiť cez palubu. „Ak by sa ukázal jeho zlý úmysel či priama korupcia, už by tam nesedel,“ bránil svojho nominanta začiatkom augusta predseda SNS. Plavčan vtedy už vyhodnocovanie výzvy zastavil a okolnosti začala preverovať Národná kriminálna agentúra. Danko k tomu oznámil, že v septembri bude pre vysoké školy vyhlásená súťaž na podporu univerzitných parkov a vedecko-výskumných centier, na ktorej sa už nezúčastnia súkromné firmy.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

 

Fotogaléria