PRERAZÍME V ČÍNE?

Ministerka Matečná chce do najľudnatejšej krajiny sveta dovážať slovenské mäso a mlieko

Foto archív
Dátum 13.11.2017

BRATISLAVA 13. novembra (TASR/Extra plus) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR chce slovenským výrobcom mlieka, mäsa a výrobkov z nich otvoriť dvere na čínsky trh. Potvrdila to šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS). Čína podľa nej ponúka obrovský exportný potenciál a má záujem o kvalitné a bezpečné potraviny. "V tejto oblasti máme rozhodne čo ponúknuť," povedala Matečná priamo v Číne. Ministerka rokovala so Zhi Shupingom, ministrom generálnej administratívy pre kontrolu kvality, inšpekcie a karantény Čínskej ľudovej republiky.

Každá importovaná komodita musí prejsť náročným procesom certifikácie, aby mohla byť uvedená na čínsky trh. "Slovensko už pritom naštartovalo procesy certifikácie pri mlieku, mliečnych výrobkoch a bravčovom mäse," povedala Matečná. Agroministerka hovorila v Číne aj o posilnení spolupráce v  oblasti poľnohospodárstva. Riešila napríklad témy, ako je vzdelávanie či spolupráca pri boji v pôdnej erózii.

Slovensko malo v minulom roku s Čínou v oblasti poľnohospodárstva záporné obchodné saldo vo výške 24,2 milióna eur, pričom do Číny vyváža z poľnohospodárskych výrobkov najmä víno, nealkoholické nápoje a živé zvieratá (čmeliaky). Z Číny zasa dováža najmä ryby, rybie vnútornosti, konzervované ovocie, sušenú zeleninu či cukrovinky.