PREZIDENTOV VANDAL

Nad Lorenzovým exhibicionizmom drží ochrannú ruku aj hlava štátu

Foto TASR/FRANTIŠEK IVÁN
Dátum 02.10.2017

Je smutné, keď sa umelec s nedostatkom talentu nedokáže presadiť vďaka tomu, čo vytvorí, a tak sa rozhodne strhávať na seba pozornosť tým, čo, naopak, zničí. Presne tak sa do povedomia verejnosti dlhodobo násilne predierajú dvaja Košičania, Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz. Už dávnejšie zničili bustu Vasila Biľaka. Nie tak dávno sa zas druhý menovaný zvíjal na zemi po tom, ako starosta Veľkého Lipníka pohotovo zakročil proti poškodzovaniu obecného majetku a hrdina kaviarne sa po páde zo smetiaka slnil v lúčoch kontroverzie: tá mu dopriala slávu, po ktorej tak prahne. A sláva sa podobá moci, tiež je ako droga; kto ju okúsi, chce zvyčajne viac. Droge sa sláva podobá aj v tom, že si časom vyžaduje silnejšie dávky.

Pozornosť médií

Fyzický pád zo smetného koša bol pre Lorenza aj metaforickým výstupom na výslnie. Kalmus nemal problém fotiť sa v roku 2014 so zneucteným pamätníkom obetiam banderovcom, aj keď sa extravagantné duo k samotnému činu neprihlásilo. Už dávno sme upozornili na iróniu, že údajný bojovník proti extrémizmu Lorenz neskôr obhajoval Ukrajinskú povstaleckú armádu, ktorej ideológia stála na vízii etnicky čistej Ukrajiny a prejavila sa vyvražďovaním Poliakov a iných menšín v Haliči, ale aj vraždami židov v niekoľkých slovenských obciach. Podľa Lorenza však boli banderovci chudáci, nie zločinci, ich zverstvá na Slovensku zinscenované a v tomto fundovanom historickom pohľade ho podporili aj dejepisár a Budajov poslanecký asistent Juraj Smatana či lovec úzko a tendenčne vymedzenej skupiny extrémistov Ján Benčík. Na rozdiel od zneuctenia pamätníka obetí banderovcov, kde sa vinníci nepriznali, bol celý priebeh frašky vo Veľkom Lipníku dobre zdokumentovaný. Na Slovensku stačí v malej obci obliať farbou pamätnú tabuľu komunistického pohlavára a hneď sa vaše meno rozletí mediálnym priestorom. Keď vám ani potom nedá štátna moc rázne po prstoch, prečo nepokračovať ďalším aktom svojvôle rovno v metropole východu a nezneuctiť pamätník padlých vojakov v centre Košíc?

Potlesk verných

Lorenz, Kalmus a skupinka ich prívržencov sa na výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska rozhodli odstrániť z pamätníka padlých vojakov Červenej armády kosáky a kladivá. To, že sa na pamätníku nachádzajú, podľa nich propaguje zločineckú ideológiu komunizmu. A tak zobrali výklad spravodlivosti do vlastných rúk a symboly, pod ktorými pri oslobodzovaní Slovenska zahynuli desaťtisíce vojakov, z pietneho miesta násilne demontovali. Štátna moc sa po opakovanom vandalizme konečne prebrala a Ľuboš Lorenz skončil v cele predbežného zadržania. Reakcie verejnosti boli zmiešané. Výtržníctva sa pohotovo zastala OKS na čele s Ondrejom Dostálom. Novinár Eugen Korda – ktorý bol pri celom akte prítomný – zašiel ešte ďalej. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.