ŠÁLKY ŠŤASTIA

Káva znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky i rakoviny

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 30.12.2016

Horká, voňavá, silná, omamná. Ráno, doobeda, na obed, poobede a vlastne vždy, keď na ňu dostanete chuť. Niektorí si potrpia na jej profesionálnu prípravu a vychutnávajú si ju výlučne v obľúbenej kaviarni, iným postačí aj zalievaný „turek v skle“. Isté je, že si už niekoľko storočí udržiava výsadné postavenie v životoch mnohých z nás a ráno bez nej si dokonca nevedel predstaviť ani slávny hudobný skladateľ Johann Sebastian Bach. „Bez svojej rannej kávy sa cítim vyschnutý ako pečená koza,“ vyhlásil.

Pokrstená

Kolískou kávy je Etiópia, kde jej povzbudzujúce účinky objavili v 6. storočí. So štipkou nadhľadu možno povedať, že za kávu vďačíme práve zvedavým kozám, ktoré ako prvé ochutnali plody kávovníka a vnukli ľuďom nápad ochutnať tiež. Vo významnej miere sa káva začala pestovať o pár storočí neskôr na Blízkom východe a do Európy sa dostala takpovediac len nedávno – v 17. storočí. Sprevádzali ju dramatické udalosti – do Viedne napríklad zavítala súčasne s Turkami, ktorí mesto vytrvalo obliehali. Mali so sebou nespočetné množstvo vriec s kávou a práve tie tu museli pri úteku zanechať. Holanďania zas nelegálne pašovali kávu z Blízkeho východu, začali ju pestovať v skleníkoch a neskôr vo svojich srílanských a indonézskych kolóniách. Azda nikoho neprekvapí, že kávou boli nesmierne očarení i Benátčania, ktorí otvorili koncom 17. storočia prvú európsku kaviareň. S príchodom kávy na starý kontinent je spojených niekoľko kurióznych príbehov, o ktorých pravdivosti dnes môžeme len špekulovať. V istom období sa napríklad tradovalo, že káva znižuje sexuálny apetít mužov. Tí si totiž od svojich manželiek odskočili sem-tam na kávu a po návrate domov na posteľné radovánky ani len nepomysleli. Ženy to pripisovali neblahým účinkom kávy na mužskú potenciu netušiac, že ich polovičky chodia kávičkovať do nevestincov. Zlú povesť mala káva i vo Vatikáne. Cirkevní hodnostári ju označovali za Satanov nápoj, pápežovi Klementovi VIII. však zachutila a preto situáciu vyriešil šalamúnsky – kávu jednoducho pokrstil a spokojne mohol piť ďalej.

Arabica vs. robusta

Mnoho ľudí stále nemá jasno v tom, aký je vlastne medzi týmito druhmi kávových zŕn rozdiel. Často sa stretávame s názorom, že len arabica je kvalitná, zatiaľ čo robusta je odpad, v mnohých prípadoch však práve ich spojenie vytvára neopakovateľnú chuť. Rozdiel medzi kávovým zrnom arabica a robusta je najmä v náročnosti ich pestovania. Arabica sa častejšie pestuje vo vyšších nadmorských výškach ako robusta, je potrebné sa o ňu viac starať a je chúlostivejšia. Líšia sa i v chuti: arabica je silnejšia, chuťovo výraznejšia káva s miernym náznakom kyslosti a niekedy aj s vôňou čokolády. Robusta má vyšší obsah kofeínu ako arabica, paradoxne však zjemňuje chuť kávy a pridáva espressu vysokú penu. Arabicu a robustu možno rozoznať aj podľa ich tvaru. Zatiaľ čo arabica má zrnká ploché a natiahnuté poväčšine so zakrivenou ryhou uprostred zrna, zrnko robusty je vypuklejšieho a zaoblenejšieho tvaru s rovnou ryhou. V kaviarňach sa káva najčastejšie pripravuje zo zmesi týchto dvoch zŕn, pretože spolu tvoria vyváženejšiu a komplexnejšiu chuť.

Presso či piccolo?

Intenzívna, kyslejšia Guatemala s lahodnou čokoládovou vôňou, Keňa plná ovocných a korenistých tónov či radšej jemná Kolumbia? Dnes sa káva pestuje približne v 80 krajinách sveta a ľudia denne vypijú asi dve miliardy šálok čierneho moku. Malá, veľká, ľadová, s mliekom, cukrom, šľahačkou... Možností, ako si kávu prispôsobiť podľa svojej chuti, je množstvo, mnohí si však potrpia na kávu presne v takej podobe, v akej by sa podľa noriem mala podávať. Najsilnejší zážitok z kávy ponúka čisté espresso. Podáva sa v malých nahriatych šálkach so zaobleným dnom a konzumuje sa hneď po príprave. Kvalitné espresso obsahuje sedem gramov kávy a 25-30 mililitrov vody. Horúca voda s teplotou 80-90 stupňov Celzia sa pretlačí cez kávu pri tlaku deväť barov. Čas prípravy je 25 sekúnd. Ak máte chuť na menšiu kávu, môžete si vypýtať ristretto, v nijakom prípade však nie piccolo, pretože nič také neexistuje. Ristretto sa pripravuje z rovnakého množstva kávy ako espresso, rozdiel je v čase prípravy a obsahu vody. Pripraviť sa môže dvomi spôsobmi – buď použijeme jemnejšie zomletú kávu, cez ktorú nám za 25 sekúnd pretečie menej vody, alebo ho pripravíme ako espresso, len čas prekvapkávania vody skrátime na 18 sekúnd. Podáva sa v objeme iba 20 mililitrov. Ak máte, naopak, chuť na väčšiu kávu, v ponuke je espresso lungo. Bohužiaľ, nie v každej kaviarni ho vedia správne pripraviť. Niekde nám ho pripravia rovnako ako espresso, ale čas prekvapkávania vody cez kávu predĺžia až na jednu minútu. V tomto prípade dostaneme šálku plnú nepríjemnej chuti a škodlivín. Správne sa pripravuje ako klasické espresso, ku ktorému dostanete kanvičku s horúcou vodou, aby sme si objem pripravili podľa svojej chuti. Ak máte chuť na veľkú a poriadne silnú kávu, zvoľte espresso doppio. Pripravuje sa zo 14 gramov kávy, čas prípravy je rovnaký ako u espressa a jeho objem predstavuje 50-70 mililitrov.

Pravdaže, nikomu nemožno rozkázať, čo má piť. Káva má však množstvo pozitívnych vlastností a účinkov na náš organizmus, ktoré sa v dôsledku nesprávnej prípravy môžu zmeniť na negatívne. Pochopiteľne, všetci nemôžeme mať doma drahý prístroj na prípravu kávy ani osobného baristu, ktorý nám ju na počkanie pripraví v pohodlí našej kuchyne. Napriek tomu si však vieme chutnú kávu uvariť aj doma, napríklad pomocou french pressu. Dôležité je na ňu nezabudnúť a nelúhovať ju pätnásť minút. V takom prípade sa do nej totiž uvoľnia škodlivé látky a o lahodnej chuti nemôže byť ani reči. Urobte si preto z pitia kávy potešenie a nezanedbajte jej prípravu, hoci ako povedal slávny režisér David Lynch, aj zlá káva je lepšia než nijaká káva.

 

 

Fotogaléria