ŠESTNÁSŤ ROKOV PO 9/11

Z vojny proti terorizmu stal biznis

Foto ERNEST SVRČEK
Dátum 30.08.2017

Deväťdesiate roky sa začali v novembri 1989 a skončili v septembri 2001. Možno nie podľa kalendára, ale po kultúrnej a politickej stránke rozhodne. Na ich začiatku i konci stál pád. Odštartoval ich pád berlínskeho múra a svoj koniec našli v troskách Svetového obchodného centra v New Yorku. Deväťdesiate roky boli v istom zmysle akousi medzivojnovou érou s neopakovateľnou atmosférou nádeje. Riziko jadrového inferna bolo zažehnané, nové globálne hrozby zatiaľ nevystúpili do popredia. Aj preto sa v období medzi koncom studenej vojny a vyhlásením vojny proti terorizmu verejnosť na budúcnosť pozerala s optimizmom. Mala svoje vlastné vojny a tragédie, no vstup do nového tisícročia prinášal najmä pozitívne vyhliadky. Západ oslavoval víťazstvo svojho tímu nad komunizmom. Východ sa po období hospodárskej mizérie začal opäť stavať na nohy a s veľkou dávkou naivity realizovať svoj sen o integrácii do západných štruktúr. No optimistické interbellum dlho nevydržalo.

Generačná trauma

Ani šestnásť rokov po útoku sa identifikácia obetí z 11. septembra neskončila. O život prišlo 2 996 ľudí, zranilo sa šesťtisíc ďalších. Ak bolo cieľom zničiť americký pocit nedotknuteľnosti, úspešnosť bola stopercentná. Spojené štáty prišli o jediného súpera, ktorý s nimi na svetovej šachovnici mohol hrať vyrovnanú partiu. Vyše desaťročie boli neohrozeným hegemónom, a nepriateľ odrazu bez varovania zaútočil v srdci ich krajiny. Iné národy si toho možno vytrpeli omnoho viac, no treba možno trocha cynicky podotknúť, že Američania na podobné utrpenie neboli zvyknutí ani pripravení. Keď na sever od Rio Grande naposledy zomierali násilnou smrťou tisícky Američanov, mohli za to iní Američania. A aj to hovoríme o občianskej vojne vzdialenej 150 rokov. Spomienka na útoky z 11. septembra bude do americkej kolektívnej pamäti vypálená nadobro. No dátum, v americkej forme písaný 9/11, z ktorého sa stala všeobecne rozoznávaná ikona, nepoznačil len Spojené štáty. New York možno prišiel o jeden zo svojich symbolov, tisícky rodín o svojich drahých a USA o pocit bezpečia, no i svetové dianie sa vybralo smerom, ktorý bol taký nečakaný ako samotný útok.

Trvalé následky

Dnes už vieme s odstupom času posúdiť následky rozhodnutí politických elít po 9/11 lepšie, ako sa to dalo v hektickom období invázií a posilňovania bezpečnostných opatrení a vidíme, ako sa z vojny proti terorizmu stala výhovorka a biznis.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.