STOP PRISŤAHOVALCOM

Britská premiérka T. Mayová plánuje v prípade volebného úspechu obmedziť prílev migrantov do krajiny

Foto archív
Dátum 18.05.2017

LONDÝN 18. mája (TASR/Extra plus) - Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok uviedla, že v prípade víťazstva svojich konzervatívcov v parlamentných voľbách chce obmedziť imigráciu do Británie z členských i nečlenských krajín EÚ. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že "imigrácia by sa mala kontrolovať a znižovať." V situácii, keď je prílev prisťahovalcov príliš rýchly a ich počet príliš vysoký, je podľa nej ťažké vybudovať súdržnú spoločnosť.

Mayová uviedla, že v súčasnosti ročná miera migrácie do Británie predstavovala 273-tisíc osôb, čo je vysoké číslo. Podľa oficiálnych štatistík vlani do Británie legálne vstúpilo 596-tisíc osôb a jej územie opustilo 323-tisíc ľudí. 

"Naším cieľom je znížiť prisťahovalectvo na udržateľnú úroveň, čo znamená ročnú migráciu v desiatkach tisíc ľudí, nie v stovkách tisíc, ako sme videli v posledných dvoch desaťročiach," vyhlásila Mayová. Prisťahovalectvo bolo jednou z ústredných tém kampane pred vlaňajším referendom o vystúpení Británie z EÚ, v ktorom sa 52 percent voličov vyslovilo pre brexit.

Mayová, ktorá chce obmedziť prisťahovalectvo ľudí z členských štátov EÚ, avizovala, že Británia opustí jednotný trh EÚ, čo súčasne znamená aj ukončenie režimu voľného pohybu pracovnej sily z krajín EÚ. Tento jej plán vyvolal kritiku časti ekonómov - aj vzhľadom na to, že Británia má momentálne najnižšiu mieru nezamestnanosti od roku 1975 - len 4,5 percenta.