SVET PODĽA PUTINA 2

Napriek všetkým snahám o démonizáciu je Rusko demokratická krajina a zvrchovaný štát

Foto TASR/AP
Dátum 30.08.2017

Aj v tomto čísle sa budeme venovať sérii exkluzívnych rozhovorov s prezidentom Ruskej federácie, ktoré od júla 2015 do februára 2017 nakrútil dokumentarista a režisér Oliver Stone. Ide o prvé dielo svojho druhu a jedinečný pohľad do mysle jedného z najmocnejších mužov dnešného sveta. V prvej časti sme sa venovali predovšetkým geopolitickým témam a Putinovmu pohľadu na postavenie Ruska vo svete. No teraz sa vydáme iným smerom a nazrieme do Putinovho osobného života a jeho reflexie prvých rokov vlastnej politickej kariéry, keď zmenil tvár Ruska na nepoznanie.

Syn hrdinu

Väčšina ruských detí, ktoré prišli na svet krátko po vojne, bola potomkami hrdinov. Vladimir narodený v roku 1952 nebol výnimka. Jeho otec slúžil vo vojne v špeciálnych jednotkách a po prevelení na leningradský front bol zranený. Počas vojny na chorobu zahynul aj jeho starší brat. Budúci prezident vyrastal v dnešnom Petrohrade. Pamätá si, že nebol bezproblémové dieťa a často behal v uliciach s kamarátmi, no od dvanástich rokov začal trénovať džudo, čo mu pomohlo získať disciplínu. Na leningradskej univerzite vyštudoval právo a v roku 1975 začal pracovať v KGB. Síce ho tam priradili sovietske úrady, no priznáva, že v tajnej službe pracovať chcel, pretože mal o nej zromantizované predstavy ovplyvnené špionážnymi knihami a filmami. Realitu neefektívnosti socialistického systému si však naplno uvedomoval. Východné Nemecko, kde prežil dlhšie obdobie, mu pripadalo ako zaseknuté v 50. rokoch. V roku 1990 sa vrátil do Ruska a bol vystavený následkom perestrojky.

Na pokraji rozpadu

Situácia v ZSSR bola v tom období bezútešná. Putin hovorí, že chápe Gorbačovovu snahu o prestavbu systému, no ten bol vo svojej podstate od základu neefektívny. „Ako radikálne zmeniť situáciu a systém, no zároveň pri tom nezničiť krajinu? To vtedy netušil nikto vrátane Gorbačova. A tak krajinu dostali na pokraj rozpadu... Úplne zanikol systém sociálneho zabezpečenia, prestali fungovať celé ekonomické odvetvia, systém zdravotnej starostlivosti bol v troskách, armáda bola v katastrofálnom stave a milióny ľudí sa ocitli pod hranicou chudoby.“ 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.