TRESTNOPRÁVNY MOLOCH

Ministerke Žitňanskej neprekáža, že sa slovenský národ nemôže dozvedieť pravdu o svojej histórii

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 31.01.2017

Po minuloročných parlamentných voľbách sme mohli byť svedkami takej nevšednej aplikácie právnych noriem trestného práva, s akou sme sa ešte nestretli. Konkrétne ide o slobodu prejavu. Štát v zastúpení orgánov činných v trestnom konaní je totiž kompetentný rozhodnúť, či skutok je alebo nie je trestný čin. Ak je dokazovanie úspešné, prokuratúra podá návrh na začatie súdneho konania.

V práci orgánov činných v trestnom konaní je však celý rad nejasností, čo možno najlepšie ilustrovať na konkrétnom príklade. Ponechávam pritom na posúdenie čitateľovi, či nejde o úmysel, prípadne opatrnosť týchto orgánov zo strachu pred odhalením, že náš štát porušuje ľudské práva ako na bežiacom páse.

Rad nejasností

Podľa publicistu Tomáša Kyseľa z 23. marca 2016 Generálna prokuratúra SR preverí vyjadrenia poslanca ĽS Naše Slovensko Milana Mazureka, pre ktorého je vraj šesť miliónov židov zlikvidovaných v koncentračných táboroch za druhej svetovej vojny rozprávka. Kyseľ pritom uvádza nasledovné Mazurekove slová: „História je úplne prekrútená víťazmi a Chazarmi. Neobhajujem nijaký režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o šiestich miliónoch a mydlách zo židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá.“ Prešovská polícia pri vyšetrovaní vec zmietla zo stola. Po preskúmaní spisu súhlasí s jej postupom prešovská i generálna prokuratúra. Obe sa zhodli, že Milan Mazurek svojím výrokom nespáchal trestný čin popierania holokaustu. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

 

 

 

 

Fotogaléria