TURBULENCIE V SNS

Nezhody s vedením stáli kreslo popredných funkcionárov v Prešovskom kraji

Foto TASR/ANDREJ GALICA, ARCHÍV
Dátum 31.07.2017

Počas predsedníctva Andreja Danka pôsobila Slovenská národná strana doteraz monoliticky. O akýchkoľvek vnútorných diskusiách, ktoré v nej za posledné roky prebiehali, sa verejnosť veľa nedozvedela. Dankova SNS nezažívala masové odchody alebo medializované nezhody medzi predsedom a dôležitými straníkmi, ako je to napríklad v prípade pravidelných dišpút Richarda Sulíka s Martinom Poliačikom. No posledné udalosti ukázali, aké postupy volí vedenie SNS pri porušení straníckej disciplíny.

Koniec idylky

Kameňom úrazu sa v prípade prešovských národniarov stala príprava na voľbu predsedu samosprávneho kraja. Krajská organizácia si za  kandidáta na župana zvolila svojho predsedu Eduarda Markoviča. Predsedníctvo SNS si však bez ohľadu na to vybralo vlastného kandidáta – primátora Svitu Miroslava Škvareka. Krajská organizácia SNS na tento krok reagovala listom ministerstvu vnútra, keďže podľa Markoviča porušil Danko stanovy. Na medializáciu tejto skutočnosti vedenie národniarov reagovalo odvolaním Markoviča, dvoch krajských podpredsedov a okresnej predsedníčky vo Svidníku. Podľa Markovičovej verzie bol odvolaný za kritiku krokov vedenia. Pre Nový čas povedal: „Dôvodom odvolania bol fakt, že som na toto poukázal na krajskej rade v Levoči a okresným predsedom som povedal, že bolo hrubé porušenie stanov, pretože kandidátov na predsedov do VÚC schvaľuje krajská rada. Práca ľudí u nás v kraji bola ponížená, pretože o výsledku sa aj tak rozhodlo v Bratislave.“ Vedenie to vidí inak a Markovič bol podľa riaditeľky kancelárie predsedu národniarov Zuzany Škopcovej odvolaný nie pre samotnú kritiku, ale preto, lebo vraj poškodil meno SNS. „Pán Markovič bol riadne pozvaný na predsedníctvo SNS, aby vysvetlil svoj postoj. Súčasne ako člen strany vie, že máme ústrednú kontrolnú a revíznu komisiu. Tam sa mohol posťažovať v rámci strany,“ komentovala situáciu Škopcová. Členom v regiónoch sa tak dostáva jasný signál, že v prípade verejnej kritiky počínania vedenia môžu veľmi rýchlo prísť o svoju pozíciu. Z prešovských krajských funkcionárov sa stali exemplárne prípady. Podobne skončil aj okresný predseda SNS v Trnave Patrik Zvonár. Hovorí, že dodnes nevie, prečo bol bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia či vysvetlenia odvolaný. Danko vraj stranu vedie ako autokrat a o jeho rozhodnutiach sa jednoducho nediskutuje.

Potlačená rebélia

Vyzerá to tak, že sa situácia u prešovských národniarov medzičasom skonsolidovala. Nové vedenie na čele s Jánom Krišandom médiám odkazuje, nech svoje otázky smerujú na ústredie strany. Taktiež odvolaný krajský podpredseda Patrik Františka sa nám k záležitosti odmietol vyjadriť. Viac svetla by mohol do situácie vniesť Eduard Markovič, ktorý medzičasom odcestoval na dovolenku. Situáciu však komentovala niekdajšia výrazná osobnosť národniarov Anna Belousovová: „Danko spolu s koaličnými partnermi chcú meniť zákon o politických stranách a prikazovať, koľko členov a organizácií má mať politická strana. Za jeho pôsobenia však boli stanovy SNS zmenené tak, že celá členská základňa nemá nijakú rozhodovaciu právomoc!

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.