VENEZUELA VYTVORÍ VLASTNÚ MENU

Volať sa bude petro, krytá bude zásobami ropy a plynu

Foto archív
Dátum 04.12.2017

CARACAS 4. decembra (TASR/Extra plus) - Venezuela sa rozhodla vytvoriť vlastnú digitálnu menu na boj proti finančnej blokáde Spojených štátov. Oznámil to prezident Nicolás Maduro. Mena sa bude volať petro a bude krytá venezuelskými zásobami ropy a plynu, a tiež zlatými a diamantovými rezervami krajiny, vyhlásil prezident cez víkend v televíznom programe. "To nám umožní posun k novým formám medzinárodného financovania hospodárskeho a sociálneho rozvoja krajiny," povedal prezident. Vláda tiež oznámila vytvorenie softvérovej platformy pre nákup a predaj virtuálnej meny.

Hoci prezident neposkytol veľa detailov, analytici sa domnievajú, že vyhliadky na úspech venezuelskej digitálnej meny sú obmedzené. Pripomínajú, že nie vytvorenie, ale dôvera, akceptácia a využívanie je to, čo určuje úspešnosť kryptomeny. A venezuelská mena bolívar, ktorá je tiež krytá rezervami krajiny, nemá pritom žiadnu silu. Dôvera v krajinu závisí od úrovne jej produkcie a bohatstva, ktoré generuje. Ľudia napríklad veria americkému doláru práve pre úroveň bohatstva, ktorá je s ním spojená.

Venezuela v súčasnosti čelí akútnym problémom s financovaním po tom, čo renomované agentúry zhoršili rating krajiny aj štátnej ropnej spoločnosti PDVSA na úroveň tzv. selective default, čo znamená čiastočný bankrot alebo čiastočnú platobnú neschopnosť za to, že nezaplatila včas úroky ani splátky z dlhopisov. Prezident Maduro obviňuje z problémov krajiny sankcie, ktoré na ňu uvalili USA v auguste. Tie bránia americkým občanom a spoločnostiam kupovať dlhopisy venezuelskej vlády aj firmy PDVSA.