VOLEBNÁ ARÉNA

Vrece s ambicióznymi uchádzačmi o post prezidenta sa roztrhlo už pred začiatkom letnej uhorkovej sezóny

Foto TASR/PAVEL NEUBAUER
Dátum 28.06.2018

Hoci sa o úrad hlavy štátu budú na Slovensku usilovať kandidáti až na jar roku 2019, vrece s ambicióznymi uchádzačmi sa roztrhlo už pred začiatkom letnej uhorkovej sezóny.  Prezidentské voľby sú obvykle v demokratických spoločnostiach vážnou i serióznou politickou udalosťou, hoci ich zväčša sprevádzajú rôzne extempore i diskutabilné, ba aj úsmevné prejavy politických súperov. Vraví sa, že bez zábavy sú ľudia smutní... A veru, zdá sa, že po vyhláseniach terajšieho prezidenta Andreja Kisku aj bývalých premiérov (a už aj neúspešných kandidátov na post hlavy štátu) Roberta Fica i Ivety Radičovej, že do volebnej arény tentoraz nenastúpia, bude priama voľba predstaviteľa republiky skôr len ľudovým rozptýlením. Akýmsi predskokanom pred májovými Majstrovstvami sveta 2019 v ľadovom hokeji v Bratislave a Košiciach. Chtiac-nechtiac sa tak ponúka niekoľko porovnaní.

Narcisti aj kšeftári

Pravda, tréner hokejovej reprezentácie SR Craig Ramsay má ešte na oznámenie nominácie dostatok času. Isté však je, že na svetovom šampionáte nebude za náš národný tím štartovať svetová elita zastúpená takými menami ako Marián Hossa, Marián Gáborík, Zdeno Chára, Richard Pánik, Tomáš Tatar, Andrej Sekera, Tomáš Jurčo alebo Jaroslav Halák. Verím však, že realizačný tím generálneho manažéra Miroslava Šatana pomôže hlavnému koučovi zostaviť dôstojný káder, ktorý potvrdí  príslušnosť Slovenska k svetovej hokejovej elite.

Ak by sme sa však pozreli na mená tých, čo sa do polovice júna „prihlásili u súdruha Žinčicu, lebo zatiaľ neboli ešte slovenským prezidentom“..., isto by takýto tím vypadol rovno až do C-kategórie...

V základnej zostave by z tých doterajších trinástich mohli zahrať iba Eduard Chmelár, František Mikloško, Štefan Harabin, Béla Bugár a Marian Kotleba. Ostatní prihlásení do reality šou „Slovensko sa modlí za prezidenta“ ako Oskar Fegyveres, Zuzana Čaputová, Milan Krajniak, Robert Mistrík, Radovan Znášik, Juraj Zábojník, Róbert Švec či Bohumila Tauchmannová by neobstáli ani len v úlohe „nosičov vody“. Lebo sú to účeloví stand-upoví komici, narcisti alebo obchodníci. Kšeftári kalkulujúci so svojim zviditeľnením sa a s predajom odstúpenia v prospech konkurenta.

Čaká sa teda na mená lídrov či strelcov do prvej päťky, ktoré sa môžu vynoriť zrejme až po školskom zvonení. Ale ani nemusia. Veď sa vraví, že každá krajina má takého prezidenta, akého si zaslúži! Po tom, čo sa v krajine pod Tatrami stalo vo februári 2018 a po tom, čo sa dialo na „slušných“ námestiach slovenských miest, po tom, čo sa deje v parlamente i na našich – traktormi okupovaných – cestách doteraz, mal by sa víťazom reality šou stať pravdepodobne Tom Nicholson. Takého prezidenta by si totiž zaslúžili všetci pouliční a treťosektoroví kádrováci. Všetci tí, ktorí na každého občana tejto republiky zhromažďujú i prechovávajú špinu a diskreditačné materiály.

Eso v rukáve

Politické strany však nedisponujú humorom. Preto zrejme budú počas letných prázdnin horúčkovito uvažovať, aké eso zo svojho rukáva vytiahnuť, aby ohúrili voliča. Žiaľ, také na Slovensku momentálne nežije. Ak som už zvolil prirovnanie najbližších prezidentských volieb k hokeju, naporúdzi je ešte jedno. Spomínate si na organizovaný a účelový bojkot 52 hokejistov voči národnému tímu s trénerom Zdenom Cígerom v období boja o prezidentský hokejový trón v roku 2015 a 2016? Tentoraz by sa mohlo udiať dosiaľ nevídané. Ak by tréner vyhlásil bojkot nespôsobilému mužstvu. V prezidentských voľbách je totiž trénerom národ. A ten by musel myslieť aj konať inak ako doposiaľ.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.