LADISLAV KOVÁČIK

TRETÍ SEKTOR POD KONTROLOU

Dátum 13.06.2024

Silný vplyv politických mimovládok v našej krajine komplikuje snahu vlasteneckej časti slovenských politikov o to, aby Slovensko vystupovalo ako suverénny štát, kde skutočný politický vplyv prináleží len demokraticky zvoleným zástupcom občanov. Nová zákonná úprava by v skutočnosti život politickým či nepolitickým mimovládnym organizáciám zásadne neskomplikovala. Len by ich dostala pod lepšiu kontrolu verejnosti aj štátnych orgánov.

PROGRESÍVNI ZÁŠKODNÍCI

Dátum 11.06.2024

Progresívne Slovensko určite nateraz nie je prvkom, ktorý by Slovensko alebo slovenskú politiku akokoľvek posilňoval. Oproti profesionalizmu, ktorý razia predstavitelia vládnej koalície, pôsobí vystupovanie a politika progresívcov vyslovene amatérsky, až sa človek musí pýtať, či tu skutočne sleduje serióznu, relevantnú parlamentnú stranu – dokonca považovanú za lídra opozície.

JUSTIČNÁ MAŠINÉRIA

Dátum 11.05.2024

Pokiaľ došlo za minulej vlády k zásadným porušeniam ľudských práv – najmä v súvislosti s väzobnými stíhaniami, čo je aj prípad Mareka Paru –, je mimoriadne žiaduce, aby sa predstavitelia vládnej koalície k týmto témam opakovane vracali a najmä, aby urobili všetko pre to, aby sa podobné pomery v OČTK a justícii, ako boli za čias Hegero-Matovičovej vlády, už viac nevrátili.

GAŠPAR NA ČELE SIS

Dátum 04.04.2024

Dnes je však ešte ťažké predpovedať, aká bude Slovenská informačná služba pod jeho vedením. V nedávnej minulosti bola SIS v očiach zahraničných tajných služieb prakticky zdiskreditovaná. Kto by už chcel spolupracovať s tajnou službou, ktorej predošlí dvaja riaditelia boli obvinení z trestných činov? Pred Pavlom Gašparom tak okrem iného stojí náročná úloha napraviť renomé SIS pred predstaviteľmi tajných služieb v zahraničí.

POKUS O MAJDAN

Dátum 01.04.2024

Téma novely Trestného zákona opakovane plnila námestia, kde protestujúci vyjadrovali aj všeobecne odpor voči vláde Roberta Fica a jej predstaviteľom. Akýsi menší pokus o majdan, dalo by sa povedať. Podstatné však bolo, že do ťaženia proti novele sa zďaleka nepustila len opozícia a ňou huckaná ulica, ale aj samotná hlava štátu.

O VÝSLEDKU VOLIEB ROZHODNÚ VOLIČI HARABINA A FORRÓA

Dátum 30.03.2024

Podľa všetkého je tu teda nádej, že po desiatich rokoch, počas ktorých funkciu prezidenta SR zastávali Andrej Kiska a Zuzana Čaputová, by Slovensko opäť mohlo mať hlavu štátu, ktorá bude aspoň do istej miery prístupná na skutočný dialóg s veľkou väčšinou slovenskej spoločnosti, ktorej sú blízke národné, sociálne či konzervatívne hodnoty. Ale neradi by sme to zakríkli.

STOP BÁBKAM ZÁPADNÝCH ELÍT

Dátum 16.03.2024

Ivan Korčok naozaj nevyzerá ako typ človeka, ktorý by mal šancu vyhrať voľby. Pôsobí až príliš chladne a úradnícky. Keďže vo voľbách rozhoduje do veľkej miery aj emócia, ktorú dotyčný kandidát vyžaruje, a tá Korčokova vyznieva ako „psí čumák“, aj táto skutočnosť nám dáva dôvod myslieť si, že tohtoročné prezidentské voľby by mohli dopadnúť v prospech vlasteneckých síl.

KONIEC ŠPECIÁLNEJ PROKURATÚRY

Dátum 29.02.2024

Pokiaľ mal takýto úrad pod palcom človek, ktorý už z podstaty svojej niekdajšej politickej dráhy naďalej uvažoval výrazne politicky, pričom ako politik bol zároveň jednoznačným odporcom strany Smer-SSD, tak je celkom pochopiteľné, že aj jeho výkon funkcie špeciálneho prokurátora sa musel niesť v tomto duchu.

LIPŠICOV KONIEC

Dátum 09.02.2024

Ani opozičné protesty, ani nadpráca prezidentky nijako nezvrátili rozhodnutie vládnej koalície zrušiť špeciálnu prokuratúru a schváliť novelu Trestného zákona. Predstavitelia koalície majú stále v pomerne čerstvej pamäti, čo sa tu za uplynulých tri a pol roka dialo. Ako sa manipulovali trestné konania, ako sa zneužívali kajúcnici, ako zomierali ľudia vo väzbe.​

LIPŠICOV KONIEC

Dátum 04.02.2024

Na také udalosti a na taký úpadok právneho štátu, aký tu bol v uplynulých rokoch – do veľkej miery zásluhou činnosti prokurátorov na ÚŠP – sa skutočne len tak ľahko zabudnúť nedá. Zotrvanie na rozhodnutí zrušiť špeciálnu prokuratúru sa dá v tejto súvislosti označiť priamo za povinnosť vládnej koalície. Verme, že jej predstavitelia v tejto zásadnej veci neuhnú.

Stránky