TASR/Extraplus.sk

DVE TRETINY DEMOKRATOV CHCÚ, ABY BIDEN STIAHOL SVOJU KANDIDATÚRU

Dátum 18.07.2024

Nový prieskum ukázal, že len približne traja z desiatich demokratov sú presvedčení o tom, že Biden má mentálne schopnosti efektívne vykonávať funkciu prezidenta. Ide o pokles oproti februárovému prieskumu, v ktorom mu plnú dôveru vyjadrilo takmer 40 percent demokratov.

MAĎARSKÝ MINISTER BÓKA: EP IGNOROVAL POŽIADAVKY 18 MILIÓNOV OBČANOV NA ZMENY

Dátum 18.07.2024

Európsky parlament ignoroval požiadavky takmer 18 miliónov občanov na zmenu, keď nezvolil ani jedného podpredsedu z politickej skupiny Patrioti pre Európu. Uviedol to na Facebooku maďarský minister pre záležitosti EÚ János Bóka.

NOVÁ BRITSKÁ VLÁDA CHCE ZLEPŠIŤ VZŤAHY S EURÓPOU

Dátum 18.07.2024

Britský kráľ Karol III. v stredu predstavil priority novej vlády premiéra Keira Starmera. Chce tiež zaviesť prísnejšie opatrenia v oblasti nelegálneho prisťahovalectva a zlepšiť vzťahy s Európou, ktoré sa zhoršili v dôsledku brexitu.

VLADIMÍR MEČIAR SA ZÚČASTNIL NA OSLAVÁCH ZVRCHOVANOSTI SR V STAREJ BYSTRICI

Dátum 17.07.2024

Deklaráciu o zvrchovanosti SR prijal slovenský parlament po volebnom víťazstve HZDS v súlade s jeho programom a s programom Slovenskej národnej strany. Za prijatie deklarácie hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov SNR. Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR – 17. júl – je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.

NIEKOĽKO EUROPOSLANCOV FIDESZU ZOSTALO POČAS HYMNY EÚ SEDIEŤ

Dátum 17.07.2024

Viacerí poslanci Fideszu, ktorí sú členmi frakcie Patrioti pre Európu, si hymnu vypočuli posediačky. Na protest ostali sedieť aj poslanci EP z krajne pravicovej holandskej Strany slobody Geerta Wildersa a Rakúskej strany slobody, ako aj český poslanec Filip Turek.

SÚD EÚ: EUROKOMISIA NEPOSKYTLA DOSTATOK INFORMÁCIÍ O NÁKUPE VAKCÍN

Dátum 17.07.2024

Europoslanci chceli preskúmať podmienky zmlúv, ale dostali k nim len čiastočný prístup, pričom niektoré dokumenty boli začiernené. EK uviedla, že sa tak stalo v záujme ochrany obchodných záujmov a rozhodovacieho procesu.

SZIJJÁRTÓ ROKOVAL V NEW YORKU S LAVROVOM

Dátum 17.07.2024

Vojna na Ukrajine a otázky bilaterálnej spolupráce vrátane projektu rozširovania atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi boli hlavnými témami utorňajšieho rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom v New Yorku.

MICHEL: NEMÔŽEM AKCEPTOVAŤ ORBÁNOVO TVRDENIE, ŽE EÚ ROBÍ PROVOJNOVÚ POLITIKU

Dátum 17.07.2024

Predseda Európskej rady Charles Michel v liste napísal, že nemôže akceptovať Orbánovo tvrdenie, že Európska únia robí provojnovú politiku, keďže robí presný opak. Orbán nedávno súkromným listom požiadal lídrov EÚ o obnovenie diplomatických vzťahov s Ruskom.

PELLEGRINI: AJ DNES MUSÍME HĽADAŤ TO, ČO NÁS DOKÁŽE SPOJIŤ

Dátum 17.07.2024

Deklaráciu zvrchovanosti označil prezident Peter Pellegrini za jasné a veľmi zásadné politické vyjadrenie toho, že slovenský národ má právo na existenciu vo vlastnom štáte. „Prijatie tohto dokumentu spustilo zásadný politický pohyb, ktorý vyvrcholil až vznikom samostatnej Slovenskej republiky,“ pripomenul.

LAVROV: USA „MIERIA PIŠTOĽOU“ NA CELÝ ZÁPAD A BRÁNIA MEDZINÁRODNEJ SPOLUPRÁCI

Dátum 17.07.2024

Sergej Lavrov začal stretnutie kritikou USA za zdôrazňovanie „svojej vlastnej výnimočnosti“. Následne kritizoval NATO za jeho rozširovanie v Európe napriek varovaniam Moskvy. Obvinil USA, že robia všetko pre to, aby zničili medzinárodný poriadok a „skrotili Rusko, Čínu a iné krajiny, ktorých nezávislú politiku považujú za výzvu voči svojej hegemónii“.

Stránky