GRÉCKE POSOLSTVO

Dátum 17.04.2015

Sotva boli v poslednom čase v Európe voľby, ktoré by vyvolali viac záujmu. Je to pochopiteľné, v Grécku, ale aj vo viacerých iných krajinách sa čoraz viac ukazuje priepasť medzi politikou a záujmami občanov. Voľby v Grécku poslali jasné posolstvo. Ľudia už nemienia znášať brutálne antisociálne opatrenia s cieľom uchrániť zisky veriteľov. Zároveň je to možno predzvesť toho, že tupé bezuzdné šetrenie na úkor ľudí ako trvalo udržateľná politika sa už končí. Ľudia nemienia ďalej trpieť za pochybenia bankárov či politikov.

Víťazstvo Syrizy iste pomôže iným európskym ľavicovým stranám – nemeckej Die Linke či španielskemu Podemos-u. Ďalším dôsledkom volieb by mal byť tvrdší zásah proti gréckym oligarchom. Najbohatší podnikatelia mali v minulých štyridsiatich rokoch zásadný vplyv na politiku dvoch najväčších strán, Novej demokracie a PASOK-u. Dlhé desaťročia ich oligarchovia financovali, za čo sa im ich politici odmeňovali tým, že poslušne plnili ich požiadavky. Práve oni najviac profitovali z nevýhodných štátnych zákaziek, zo slabosti gréckeho štátu, z jeho neschopnosti prinútiť najbohatších podieľať sa na nákladoch spoločnosti, rozumej platiť dane, z jeho neúčinných regulačných orgánov či astronomických daňových únikov. Tieto skupiny boli navyše, na rozdiel od bežných občanov a dnes už prakticky neexistujúcej strednej triedy, uchránení pred negatívnymi dôsledkami reforiem.

Obmedzenie moci oligarchických štruktúr by mohlo byť základom pre skutočné riešenie nielen gréckej, ale vo všeobecnosti európskej dlhovej krízy. Čakajú nás zaujímavé a najmä tvrdé rokovania o podmienkach zotrvania Grécka v eurozóne. Bude to však boj medzi záujmami občanov a finančno–oligarchickými štruktúrami, ktoré ovládajú európsku politiku. Dúfajme, že občania konečne zvíťazia.