IZRAELSKÉ HAVLOVINY

Dátum 06.09.2015

Izraelské prístavné mesto Haifa od konca júna zdobí Námestie Václava Havla. Po Washingtone, Gdansku, Barcelone a Dubline tak ríša priestranstiev modloslužobnícky pomenovaných po bývalom česko-slovenskom a českom prezidentovi pozvoľna expanduje k brehom Mŕtveho mora.

Haifské námestie venovalo telavivské vedenie Havlovi pri príležitosti 25. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Českom a Izraelom a je len potešiteľné, že v blízkovýchodných búrkach niet iných starostí než uctiť si hodného syna z diaspóry.

Keď sa Havla v 90. rokoch naivne opýtali, čo je pravdy na tom, že je žid, odvetil: „To bych asi byl velice mazanej.“ Ukázalo sa, že „mazanej“ zrejme bol. Ako uvádza portál svetkolemnas.cz, „rodina Havlovcov patrila k najbohatším židovským rodinám v Prahe už na začiatku 20. storočia. Otec a strýc Václava Havla boli členmi slobodomurárskej lóže a financovali sionistické organizácie“. Samotný Havel sa podieľal na privatizačnom rozvrate hospodárstva ČSR, a to už je dostatok dôvodov mať v Izraeli vlastné námestia.

Okrem lásky k vlasti a slobode však zahorel aj láskou k fľaši a zlé jazyky tvrdia, že by po ňom mohli pomenovať aj hamburskú nemocnicu, v ktorej ho po podpísaní mierovej dohody v roku 1990 museli hospitalizovať pre otravu alkoholom. To však nebráni pokrstiť po ňom aj lavičky v univerzitných areáloch. Hoci už menej akademicky ho na súde oslovil bývalý disident Petr Cibulka: „Vašku, ty jsi prase, prase a hovado.“ Tento bonmot získal taký úspech, že sa dostal na tričká Čechov. A tie by zrejme mohli predávať aj pri lavičkách izraelských univerzít.