ĽUDSKÁ HLÚPOSŤ NEMÁ KONCA

Dátum 17.04.2015

Keď vojská Červenej armády na jar 1945 tiahli na Berlín a v blýskavici kaťúš dochla večná Tretia ríša, svet a najmä Európa vzývali Rusov ako poslov ešte pred rokmi nepredstaviteľného oslobodenia od nemeckých fašistov. Sotvakto vtedy chyroval, že o 70 rokov neskôr bude práve vodca ríše, premenovaný na kancelárku Nemecka, chrliť na Moskvu síru hlúpych hospodárskych sankcií v zúfalej snahe pokoriť Rusko. Že sa to nedá, vedia najlepšie samotní Nemci - štyri milióny z nich sa v lete 1941 vrhli na vtedajší Sovietsky zväz v najväčšej invázii v dejinách pod názvom Barbarossa. A všetci vieme, ako to dopadlo.

Vie to aj ďalší úderník protiruských opatrení – prezident Francúzska, ktorého neporaziteľná armáda si pred dvesto rokmi vylámala zuby na Kutuzovovi, čo slávneho Napoleona odeskortoval až do Paríža. A vie to aj hlavný sankčný výpalník – USA, ktoré na vojne dokázali ešte zarobiť, aby sa na jej sklonku po perfídnom vyčkávaní vylodili na európskych brehoch a nezištne sa pridali k víťazným mocnostiam: spolu s Veľkou Britániou vytvorili druhý front.

Na dvoch frontoch dnes vedno bojujú proti Rusku. „Sprísniť, pritvrdiť, uvaliť nové sankcie!“ hrmí z oboch brehov Atlantiku. V Bielom dome, americkom Kongrese, Európskej komisii sa týždeň čo týždeň schádzajú najvyšší potentáti, aby vymýšľali nové „muky“ pre Rusko, ktoré sa nie a nie poddať. Pripomínajú bandu narkomanov, ktorí svoj problém s drogami riešia zvyšovaním dávok. Len takto sfetovaní si môžu myslieť, že sankciami donútia Kremeľ vzdať sa Krymu, ochrany krajanov na Ukrajine či tancovať podľa tónov Posledného valčíka Západu.

Je symbolické, že tieto trpasličie výpady prichádzajú v predvečer osláv 70. výročia konca 2. svetovej vojny, ktorú  jednoznačne vyhrali Rusi. Až s tragikomickou úbohosťou pribalil Biely dom ako bonus k sankčným krokom vyhlásenie, podľa ktorého sa prezident Barack Obama nechystá na oslavy tejto udalosti do Moskvy. Zrejme sa USA rozhodli za situáciu na Ukrajine, ktorú, mimochodom, sami privodili vlastnou nenažranosťou a mocibažnosťou, vytrestať 23 miliónov ruských obetí najkrvavejšieho vojnového konfliktu.

Vojenská paráda na Červenom námestí sa azda zaobíde bez počerného fešáka z Honolulu, ba možno aj bez slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktorý nie je ešte rozhodnutý, či na oslavy zavíta. Zato priletel do Kyjeva na oslavy výročia Západom zrežírovaného puču na Majdane. Tu iniciatívne vyhlásil, že nemožno mať pochybnosti o účasti Ruska na vojne na východe Ukrajiny. Rusko nie je účastníkom vojnového konfliktu. Kiska, ktorý už robí hanbu aj na medzinárodnom poli, Moskve nestál za reakciu.

Staré ruské príslovie hovorí, že len vtáky vedia, kde sa končí tajga. No nikto nevie, kde sa končí ľudská hlúposť.