MESEŽNIKOV AKO TROMF SNS

Dátum 06.09.2015

Keby Slovenská národná strana vypísala konkurz na najužitočnejšieho nadháňača hlasov v nastávajúcej predvolebnej kampani, na pódiové umiestnenie by mal veľkú šancu prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Každý štek tohto strážneho psa demokracie a protislovenského štváča na adresu SNS má totiž potenciál zvýšiť jej preferencie. Nedávno to predviedol na stránkach inak rešpektovaných Hospodárskych novín.

Mesežnikov sa tu pohoršuje nad výsledkami prieskumu voličských preferencií, ktoré podľa agentúry Focus národniarom stúpli z 5,2 percenta v decembri 2014 na 8 percent v máji tohto roku. „Politológa“ však najviac irituje, že „SNS sa darilo udržiavať a dokonca aj zvyšovať podporu voličov bez vyťahovania maďarskej karty“. Zisťuje, že „jej preferencie sa zvyšovali vtedy, keď klesali preferencie Smeru“. A dospieva k záveru: „Ak bude pokles preferencií Smeru pokračovať ďalej, môže Ficova strana iniciatívne siahnuť po využití maďarskej karty. To asi nezostane bez odpovede SNS.“ Pokus o zhrnutie: „Politológa“ škrie, že s týmto žolíkom dnes na politickej scéne nikto nehrá, a preto ho ponúka obom volebným rivalom. Tu možno hľadať aj odpoveď na otázku: Kto rozdúchava protimaďarské vášne? SNS, Smer alebo Mesežnikov?

V zásadnej otázke sa však šéf IVO nemýli: „SNS je jediná strana na Slovensku, ktorej sa podarilo vrátiť sa do parlamentu po tom, čo už raz z neho vypadla. V roku 2016 sa o to pokúsi znovu.“ Určite by mala angažovať práve Mesežnikova.