NÁDOR ISIS METASTÁZUJE

Dátum 17.04.2015

Najzhubnejší nádor na tele planéty známy ako ISIS (Islamský štát v Iraku a Sýrii) sa vo februári rozšíril do Líbye, kde opäť vraždil. Rukami moslimských šialencov zahubil ďalších 21 kresťanov. Na terapiu tumoru sa tradične podujali USA, ktoré tieto rakovinové bunky pred rokmi neodvratne zasadili do zložitého organizmu arabského sveta.

V oranžovom a čiernom

Nová metastáza sa nazýva Tripoliská provincia Islamského štátu a za obeť si vybrala koptských kresťanov pôvodom zo susedného z Egypta, ktorých začiatkom januára uniesli v meste Syrta v strednej Líbyi. Po mesiaci rukojemníckej drámy mohol svet opäť vzhliadnuť skľučujúce video, aké sa už stalo smutným koloritom doby: pred zrakmi zdesených divákov znovu defilovali mukli v oranžových vestách, šikovaní maskovanými moslimskými ozbrojencami na smrť.

Tentoraz však bolo na stránke Twittera vidieť oveľa väčšiu skupinu mužov v krikľavo oranžových kombinézach kráčajúcich po pláži, pričom každého z nich sprevádzal militant v čiernom. Masaker pokračoval podľa scenára známeho z predošlých popráv: jeden z vrahov ozbrojený nožom krátko prehovoril po anglicky na kameru, odsúdenci museli pokľaknúť a ich „sprievodcovia“ im súčasne zoťali hlavy. „Prisahali sme vernosť Islamskému štátu,“ vysvetlili hrdlorezi svoj krvavý čin.

Opäť nastalo zhrozenie a pobúrenie celého sveta. Egyptský prezident Abdal Fattah Sísí vyhlásil týždenný štátny smútok. V ohnivom televíznom prejave na obrazovkách štátnej televízie hrozil, že „Egypt si vyhradzuje právo reagovať, ako uzná za vhodné. Egyptská vláda si vyberie nevyhnutné prostriedky a čas, aby pomstila sťatie 21 svojich občanov“. Svoje predstavy vzápätí Káhira predviedla v praxi, keď egyptská armáda podnikla sériu náletov na bašty ISIS v Líbyi.

Mierotvorcovia z Bieleho domu

Do úlohy mierotvorcov sa tradične nasunuli USA, ktoré rovnako tradične vyzvali na „mierové riešenie konfliktu“. Ako sa prízvukuje vo vyhlásení Bieleho domu, „toto zabíjanie nevinných ľudí je najnovším z mnohých krutých činov spáchaných teroristami pridruženými k islamskému štátu na ľuďoch regiónu“. Vyhlásenie pozabúda spomenúť, ako sa k „ľuďom regiónu“ zachovali samotné USA a ich adlátusi z NATO. Či už v Líbyi v rámci tzv. arabskej jari, keď vyvolali občiansku vojnu a nadobro rozhasili situáciu v inak stabilizovanom štáte, ale aj v Iraku. Tam už vraždili vo veľkom, privodiac úplný rozvrat štátnej moci v krajine, kde sa napokon takto vytvorilo podhubie na vznik ISIS.

A tak dnešný požiar sotva zažehná plamenné volanie Káhiry po pomste i Washingtonu po „mierovom riešení“. Živel šíriaci sa  z ISIS sa tak skoro nepodarí dostať pod kontrolu a ďalšie obete sú len otázkou času. Ako v prípade všetkých požiarov, aj tu je najvýhodnejšia prevencia. V prípade politikov, najmä amerických, je najlepším preventívnym opatrením nezasahovanie a nemontovanie sa do vnútorných záležitostí iných štátov. Ale to zrejme v Bielom dome zatiaľ nepochopili.