30 OTÁZOK PRE EMILA VESTENICKÉHO

Narodil sa 17. júla 1948 v Turej neďaleko Levíc. Po absolvovaní VVU OJ vo Vyškove na Morave v roku 1969 pracoval ako profesionálny vojak. 

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 29.09.2016

Počas svojej vojenskej kariéry prešiel prevažne veliteľskými, ale aj štábnymi funkciami od veliteľa čaty až po veliteľa pozemného vojska Armády SR. Do hodnosti generála ho prezident SR vymenoval v roku 1994. Je absolvent vojenskej akadémie AZ v Brne a Akadémie generálneho štábu Ozbrojených síl v Moskve. V roku 1999 prešiel osemmesačným anglickým jazykovým kurzom v USA a potom absolvoval americký vojenský právnický kurz na riadenie zahraničných operácií v podmienkach spojeného velenia NATO. Od roku 2005 pracoval pre odborný kabinet národniarov, v rokoch 2006 až 2010 bol poslancom NR SR za SNS. V súčasnosti sa podieľa na konštituovaní novej politickej strany Práca slovenského národa.

Vek: 68
Znamenie: rak
Počet detí: 2
Bydlisko: Trenčín

Ako by ste stručne charakterizovali samého seba?
Vnímam svet cez sústavu kresťanských morálnych hodnôt. Ich pevnosť je násobená množstvom, ktorého sa dotýkajú, a možnosťami, ktoré ponúkajú.

Čím ste chceli byť ako dieťa?
Je to zvláštne, ale čo mi pamäť siaha, tak vojakom.

Máte pocit, že ste rokmi zmúdreli?
Ani nie, len vnímam veci i udalosti racionálnejšie, v oveľa širších súvislostiach a ďalekosiahlejších následkoch než prvšie.

Váš zmysel života?
Pozorovanie, poznávanie, experiment, zovšeobecnenie, konanie, vylepšovanie starého či hľadanie nového a nepretržité hodnotenie na ceste ďalej.

Vaše životné motto?
Údery sa počítajú. Preto si myslím, že ľahkovážnosť si môže dovoliť len dieťa a zabávajúci sa dospelý.

Profesionálny vzor?
Môj profesionálny vzor nie je osoba, ale výsledok. Sledujem postupy myslenia ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej situácii, a spôsoby konania, ktoré ich priviedli k danému výsledku. Preto ma napríklad u spisovateľov viacej zaujíma, prečo to píše, než to, čo píše. Zaujímajú ma viac pôvodné materiály ako komentáre k nim.

Aké povolanie by ste za nič na svete nerobili?
Každá práca, ktorá prináša ľudskej spoločnosti úžitok, je potrebná. Všeobecne vzaté, odmietam robiť kata na individuálny prospech zamestnávateľa, nech je ním ktokoľvek.

Keby ste mohli, čo by ste okamžite zrušili?
Kým by nehrozilo nebezpečenstvo z omeškania, s konaním by som sa tu neponáhľal. Deštrukcia sa uskutočňuje oveľa rýchlejšie než konštrukcia. Ale zrušiť škriepnikov a osočovanie bez následkov v NR SR, na to by som sa podujal s ľahkým srdcom a hneď.

Najneuveriteľnejší zážitok vášho života?
Od mladosti ma zaujíma počet pravdepodobnosti výskytu javov. Ak sa vám udeje niečo v rozpore s jeho logikou, potom prišla významná ponuka poriadne sa nad vecou zamyslieť. Aj osobná filozofia sa z tohto pohľadu ľahko zmení. Konkrétnosti mojich zážitkov vylúčili svedkov, takže ich intimita nech zostane aj naďalej bez prieniku komentárov nezúčastnených pozorovateľov.

Často robíte kompromisy?
Čo je kompromis? Ak je to len prijatie iného postupu za vlastným cieľom, vstupom cudzej vôle a výhodnejšie cesty sú zarúbané natoľko, že cena za pokračovanie pôvodným smerom je pridrahá, potom áno, s jednou výhradou: podstata výsledku sa nemôže zmeniť.

Kedy bývate neznesiteľný?
Ak máte na mysli niečo ako otravný, tak príde na to, pre koho. Iste pre každého, komu sa zdá, že nezmyselne analyzujem, prečo vôbec daná udalosť vznikla.

Ktorá ľudská vlastnosť je vám sympatická a ktorú neznášate?
Sympatická mi je schopnosť vcítiť sa do „cudzej kože“. Neznášam zneužívanie ľudskej tendencie k súcitnosti.

Vaša neresť, s ktorou márne bojujete?
Nutkanie odpúšťať a dôverovať priateľom, ktorí nenaplnili očakávania.

Čo by ste si so sebou vzali na pustý ostrov?
V princípe by som si vyberal to, čo by mi umožnilo prežiť v dobrom fyzickom i duševnom zdraví. Uprednostnil by som nádej pred skepsou.

Obľúbené miesta na Slovensku?
Ak máte na mysli odpočinok, tak naša príroda je veľmi štedrá. Všade, kam sa pozriete, je príjemne.

Obľúbené miesta vo svete?
Všade, kde môžem vidieť sochy, obrazy, klenoty, mimoriadne stavby, nahliadnuť do kláštorov a múzeí, kde je minimum predpisov a nútených konvencií.

Čo si ceníte viac - lásku alebo priateľstvo?
Vôbec by som ich nedával do vzájomne vylučovacieho vzťahu. Pre mňa sú to prirodzené a najpodstatnejšie vzťahy medzi ľuďmi a neraz aj zvieratami. Vzaté aj v širšej súvislosti, principiálne vyššiu úroveň prisudzujem láske.

Obľúbený zvuk, vôňa, farba?
Z toho, čo poznám z prírody, sú to zvuky dospelých zvierat usmerňujúcich svoje mláďatá. Z ľudskej činnosti mi imponuje zvuk huslí, cimbalu a dobre nastaveného motora. Vôňa konvaliniek a voskovky, z farieb uprednostňujem kvety.

Obľúbené jedlá, nápoje?
Som všežravec, ale v obľube mám smaženú pečeň z kŕmnej husi a lokšové trhance s horkým syrom. Z nápojov je to zemežlčový čaj, budišská minerálka a klasicky dorábané vína z pivnice Karola Braniša od Trnavy.

Obľúbené divadelné predstavenie a knihy?
Divadlo ako také nemám v obľube. Skôr ma púta opera a klasický balet. Z kníh sú pre mňa zaujímavé básne Jura Mituru, jeho Hodina pravdy a cenná sa mi vidí rozvinutá logika Hermana Kahna v knihe Premýšľanie o nemysliteľnom.

Žijúce osobnosti, ktoré uznávate?
Profesor Július Binder, Ján Doruľa, Michal Drobný, Milan S. Ďurica, Emília Hrabovcová, Augustín M. Húska, Július Krempaský, prognostik Ivan Klinec, dva naše politické protipóly Ján Čarnogurský a Vladimír Mečiar, lebo každý z nich predstavuje mnohé záhady konania, arcibiskup Ján Sokol aj ThMgr. Ignác Juruš, Dr. Teodor Rosinský, Michal Svetlík...

Keby to bolo možné, s kým by ste sa rád stretli a pozhovárali sa?
Čo sa týka formovania prítomnosti, tak zo žijúcich by to bola pani Zuzana Hlôžková, moja učiteľka zo základnej školy, a pán profesor Peter Colotka, bývalý predseda vlády SSR. Vo vzťahu k utváraniu budúcnosti s každým, kto si ctí zvrchovanosť našej republiky.

Akú vec by ste za nič na svete nepredali?
Mnoho vecí si veľmi cením, ale „nič na svete“, to je krutý limit. Ak by však od vecí mal závisieť ľudský život, tak by všetky vzťahy k nim museli ustúpiť.

Aký typ žien sa vám páči?
Názorovo pružné a vnímavé, majúce nezištnú, vlastnú hodnotovú orientáciu, čo sa o svoje súkromie delia len s ľuďmi, ktorých si vážia.

Čo vás dokáže ohúriť?
Výtvory dávnych civilizácií a býva až šokujúce, keď ich porovnávam s problémami nastoľovanými v NR SR poslancami, ktorých si vybrali naši voliči. K rovnakým pocitom sa dostávam, keď sa v našich obchodoch bežne stretávam s nekvalitným tovarom a zvažujem, či je to zámerný produkt moderných technológií, alebo je len viacej keťasov než obchodníkov. Zaskočilo ma podivné poznanie, že tam, kde neuspeje snaživec, môže sa veľmi konštruktívne uplatniť leňoch.

Za čo najradšej utrácate peniaze?
Peniaze sú pre mňa jeden z prostriedkov na dosiahnutie cieľa, a tak ich používam tam, kde potrebujem, pravda, ak na to mám. Radosť mám z toho, čo za peniaze uspokojí alebo prekročí záujem mojich blízkych, moju predstavu, nie z utrácania peňazí.

Rád robíte domáce práce?
Poteší ma, keď moja práca v rodinnom prostredí navodí stav pohodlia a útulnosti „rodinného krbu“, ale v princípe sa skôr zameriavam na vytváranie podmienok a prevenciu problémov.

Pri čom sa najčastejšie prichytíte?
Pravda je, že ma fascinujú možnosti abstraktného myslenia a rád skúmam jeho zákutia. Občas sa mi stane, že myseľ aj mimovoľne zablúdi do tejto oblasti, obzvlášť ak konám niečo, čo si nevyžaduje plné sústredenie.

Chceli by ste sa ešte raz narodiť?
Samozrejme, ale nie na zopakovanie si toho, čo som už prežil.

Nesplnené želanie?
Bolo by pre mňa zaujímavé vidieť a prežiť uvoľnenie obrovských energií, alebo pozorovať procesy zmeny polohy a premeny „elementárnych“ častíc, v čase úmernom rýchlosti ľudského vnímania.

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.