74 ROKOV MIERU

Alexej Leonidovič Fedotov: Som presvedčený, že bez hrdinstva osloboditeľov a obrovskej obete by sa osud Slovenska a ľudí, ako aj mnohých ďalších európskych národov vyvíjal tragicky

Foto JANA BIROŠOVÁ/EP , TASR/Pavel Neubauer
Dátum 10.05.2019

Na bratislavskom Slavíne si osobnosti spoločenského i politického života pripomenuli 74. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny. 


Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexej Leonidovič Fedotov

Pri tejto príležitosti okrem iných vystúpil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexej Leonidovič Fedotov, ktorý zdôraznil, že by sa ľudstvo malo vyhnúť ďalším tragédiám a nemali by sa opakovať chyby, keďže "tragické poučenie" z druhej svetovej vojny je aktuálne aj v súčasnosti. Zabúdať by sa podľa neho nemalo ani na obete. "Som presvedčený, že bez ich hrdinstva a obrovskej obete by sa osud Slovenska a ľudí, ako aj mnohých ďalších európskych národov vyvíjal tragicky," poznamenal. Preto je podľa neho dôležité zachovávať a chrániť pravdivé dejiny druhej svetovej vojny, nešíriť lži a ospravedlňovať zločincov. Vážiť a ctiť si treba tiež vojnových veteránov, ktorí pred 74 rokmi "ubránili mier pre naše krajiny, národy a celú planétu a darovali ním samotnú možnosť žiť." Ako doplnil, v tomto roku si budeme pripomínať aj 80. výročie začatia druhej svetovej vojny a 75. výročie Slovenského národného povstania.

Podľa predsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavla Sečkára vzdávame už 74 rokov pietnym aktom česť tým, ktorí sa vytúženej slobody nedožili a úctu tým, ktorí ešte kráčajú medzi nami, teda veteránom a pamätníkom. "Oslavujeme koniec najstrašnejšej vojny v histórii ľudstva a porážku fašizmu. Pripomínane si, že žijeme 74 rokov v mieri," povedal Sečkár. Je preto podľa neho zarážajúce, že aj v súčasnosti, po páde európskeho fašizmu a nacizmu, sa aj v našej spoločnosti nájdu ľudia, ktorí sa "neštítia velebiť fašizmus a na obdiv sveta vydávajú svoj nacionalizmus, svoju netolerantnosť a nenávisť." Mladšie generácie preto podľa Sečkára čaká veľa práce a záleží na nich, ako využijú skúsenosti starších generácií pre svoju budúcnosť. "Ani nie 80 rokov v Európe stačilo, aby spyšnela a zabudla," poznamenal.


Podpredseda politickej strany Práca slovenského národa generálmajor v.v. Emil Vestenický a otec Ignác Juruš.

Pietneho aktu na Slavíne sa zúčastnil aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, členovia vlády a poslanci, zástupcovia viacerých veľvyslanectiev, predstavitelia štátnej správy či samosprávy i vojnoví veteráni, ale aj zástupcovia mimoparlamentnej strany Práca Slovenského národa, ktorí si uctili pamiatku obetí položením venca k pamätníku na Slavíne.