ABBÁS: MIER NA BLÍZKOM VÝCHODE NASTANE AŽ VTEDY, KEĎ SA IZRAEL STIAHNE Z OKUPOVANÝCH ÚZEMÍ

Palestínsky vodca Mahmúd Abbás zverejnil vyhlásenie po tom, ako Izrael a dva arabské štáty - Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn - v utorok vo Washingtone podpísali prelomové dohody o normalizácii svojich vzťahov.

Foto ARCHÍV
Dátum 16.09.2020

RAMALLÁH 16. septembra (TASR/extraplus.sk) - Palestínsky vodca Mahmúd Abbás je presvedčený, že mier na Blízkom východe nastane len vtedy, ak sa Izrael stiahne z okupovaných území. Vyhlásenie v tomto duchu Abbás zverejnil po tom, ako Izrael a dva arabské štáty - Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn - v utorok vo Washingtone podpísali prelomové dohody o normalizácii svojich vzťahov. "Mier, bezpečie a stabilita v regióne nebudú, kým sa neskončí izraelská okupácia," uvádza sa v Abbásovom vyhlásení.

Palestínsky premiér Muhammad Ištaja predtým označil podpis zmlúv o normalizácii vzťahov spomínaných dvoch arabských krajín s Izraelom za "čierny deň pre arabský svet". Veľká časť Palestínčanov vníma dohody podpísané medzi Izraelom a dvoma arabskými štátmi z Perzského zálivu ako zradu "palestínskej veci". Na protest proti nim sa v utorok vo viacerých palestínskych mestách konali demonštrácie za účasti stoviek ľudí.

Agentúra AFP pripomenula, že Izrael a USA už roky tlačia na krajiny Perzského zálivu, aby nadviazali vzťahy so židovským štátom, najmä vzhľadom na ich spoločnú nevraživosť voči Iránu. Izrael mal do dnešného dňa podpísané mierové dohody iba s dvoma arabskými štátmi: Egyptom (v roku 1979) a Jordánskom (v roku 1994).

Oba štáty - SAE i Bahrajn - sa podpisom zmlúv o normalizácii svojich vzťahov s Izraelom vzdialili od mierovej iniciatívy Ligy arabských štátov z roku 2002, ktorá podmieňuje normalizáciu vzťahov s Izraelom vytvorením nezávislého palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom a s hranicami spred šesťdňovej vojny. Počas tohto vojenského konfliktu z roku 1967 arabská koalícia utrpela od Izraela zdrvujúcu porážku – Egypt stratil pásmo Gazy a celý Sinajský polostrov, Jordánsko prišlo o východný Jeruzalem a celý západný breh Jordánu a Sýria o Golanské výšiny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.