ABBOTT: ZMENY ZA BIDENOVEJ ADMINISTRATÍVY SÚ KATASTROFÁLNE

Donald Trump: Naša krajina je v mnohých ohľadoch chorá - chorá vo voľbách a chorá na hraniciach. Ak nemáte dobré voľby, a ak nemáte silnú hranicu, potom nemáte krajinu. Som hrdý, že počas môjho funkčného obdobia v Bielom dome sme postavili vyše 400 míľ (zhruba 643 kilometrov) dlhú hraničnú bariéru a znížili počet migrantov prichádzajúcich do Texasu, Nového Mexika, Arizony a Kalifornie.

Foto SITA/AP
Dátum 01.07.2021

Americký exprezident Donald Trump navštívil v stredu hranice s Mexikom, kde kritizoval imigračnú krízu, ktorá sa podľa neho stala "omnoho nebezpečnejšou" než kedykoľvek predtým. Informovala o tom agentúra AFP. "Teraz máme otvorenú, skutočne nebezpečnú hranicu, omnoho nebezpečnejšiu, než bola kedykoľvek v dejinách tejto krajiny...," povedal Trump po rozhovoroch s pohraničnými šerifmi v texaskom meste Weslaco.  "Naša krajina je v mnohých ohľadoch chorá - chorá vo voľbách a chorá na hraniciach," vyhlásil Trump. "Ak nemáte dobré voľby, a ak nemáte silnú hranicu, potom nemáte krajinu," zdôraznil. Trumpa sprevádzal v oblasti na hraniciach s Mexikom guvernér Texasu Greg Abbott, ktorý prisľúbil dokončiť Trumpov múr - bariéru na hraniciach medzi USA a Mexikom - na zastavenie nelegálnej migrácie. Abbott na tlačovom brífingu označil zmeny za Bidenovej administratívy za "katastrofálne". Počet zadržaných ľudí na hraniciach bol tento rok v máji o 800 percent vyšší než vlani v rovnakom mesiaci.

K exprezidentovi sa na misii, na ktorej "obdivovali tento múr" na hraničnom prechode Pharr v Texase pridali niekoľkí republikánski členovia Kongresu. Táto oblasť v údolí Rio Grande je jednou z ohnísk nelegálnej migrácie, pripomína AFP. Trump vyjadril hrdosť nad úsilím počas svojho štvorročného funkčného obdobia v Bielom dome postaviť vyše 400 míľ (zhruba 643 kilometrov) dlhú hraničnú bariéru a tiež znížiť počet migrantov prichádzajúcich do Texasu, Nového Mexika, Arizony a Kalifornie.

AFP upozorňuje, že väčšina konštrukčných prác počas Trumpovho úradovania zahŕňala posilnenie či nahradenie už existujúceho múra či oplotenia. Novopostavených bolo za jeho vlády len 50 míľ (80 kilometrov) múra. Zadržiavanie migrantov na hraniciach dosiahlo svoj vrchol za posledných 15 rokov v marci. Republikánski zákonodarcovia Trumpovho nástupcu Joea Bidena kritizovali za to, že zrušil viaceré Trumpove programy vrátane politiky "zostať v Mexiku". Tá prinútila tisíce uchádzačov o azyl z krajín Strednej Ameriky, aby zostali na juhu amerických hraníc až dovtedy, kým nebudú ich žiadosti spracované. Demokratická strana odsúdila republikánov za ich "šou klaunov" na hraniciach, ktorej cieľom je podľa nich zavádzanie voličov.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.