ABSURDNÝ KROK LUKAŠENKA PROTI PUTINOVI

Lukašenko uviedol, že by keby bol na mieste ukrajinských úradov, tak by bojoval za Krym a Ukrajina by mala rozmiestniť ozbrojené sily po celej krajine, aby to bolo varovaním a zároveň, aby Ukrajina ukázala, že je v bojovej pohotovosti.

Foto RIA NOVOSTI
Dátum 07.08.2020

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko povedal, že Ukrajina stratila Krym, pretože „nemala silu a túžbu brániť svoj pozemok“. Lukašenko uviedol, že by keby bol na mieste ukrajinských úradov, tak by bojoval za Krym a dodal, že potom by mala Ukrajina rozmiestniť ozbrojené sily po celej krajine, aby to bolo varovaním a zároveň, aby Ukrajina ukázala, že je v bojovej pohotovosti. 

Šéf výboru Krymského parlamentu pre verejnú diplomaciu a medzietnické vzťahy Jurij Hempel:

 

"Vyjadrenia bieloruského prezidenta Lukašenka sú nepochopiteľné a absurdné".

Na tieto vyjadrenia bieloruského prezidenta Lukašenka zareagoval šéf výboru Krymského parlamentu pre verejnú diplomaciu a medzietnické vzťahy Jurij Hempel, ktorý Lukašenkove slová označil za absurdné.

„Krymčania by od Alexandra Lukašenka – prezidenta bratského ľudu a štátu očakávali, uznanie ruského štatútu Krymu a pochopenie histórie, ako aj pochopenie historického rozhodnutia Krymčanov, namiesto toho počuli vyjadrenie, ktoré má veľmi ďaleko od priateľského slova. Lukašenko nedokázal naplniť očakávania Krymčanov.

Takéto vyhlásenia od Alexandra Lukašenka považujem za absurdné, pretože v skutočnosti navrhujú bojovať za územie proti vôli Krymčanov, je to nerešpektovanie ich mierumilového a civilizovaného rozhodnutia v referende, v ktorom rozhodli, že sú za prinavrátenie sa k historickým koreňom, ktoré majú v Rusku“ povedal Jurij Hempel. Šéf krymskej diplomacie zároveň Lukašenkovi odporučil, aby navštívil Krym namiesto toho, ako robiť od stola také bezohľadné a neopodstatnené vyjadrenie. „Mnohí politici vrátane Lukašenka, robia rovnakú vážnu politickú chybu – robia rôzne závery a neprijateľné vyhlásenia o Kryme bez toho, aby navštívili Krym, videli ako žijú ľudia a opýtali sa ich aký majú názor na skutočnosť, že Krym je ruský. Navštívte Krym a pochopíte, že znovu zjednotenie Krymu s Ruskom je prirodzený a legitímny proces návratu krymských obyvateľov do ich historickej vlasti, že tu nejde o akúsi anexiu, ako to hovoria ukrajinskí a západní politici,“ uviedol Hempel.

Krym sa stal ruským regiónom po referende, ktoré sa konalo v marci 2014, v ktorom 96,77% voličov Krymskej republiky a 95,6% obyvateľov Sevastopoľu hlasovalo za pričlenenie do Ruskej federácie. Ukrajina však stále považuje Krym za svoje, len dočasne okupované územie. Ruské vedenie opakovane uviedlo, že obyvatelia Krymu demokraticky hlasovali v súlade s medzinárodným právom a Chartou OSN, aby sa znovu spojili s Ruskom. Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina je otázka Krymu „úplne uzavretá“. Krym bol, je a aj ostane ruský.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.