ADVOKÁTI: NESÚHLASÍME S KOLÍKOVEJ NÁVRHOM TRESTAŤ PORUŠOVANIE OPATRENÍ, NAŠE PROSBY O STRETNUTIE IGNORUJE

Slovenská advokátska komora: Napriek deklarovaniu rezortu spravodlivosti a ministerky Márie Kolíkovej, že komunikácia medzi zástupcami justície vrátane Slovenskej advokátskej komory a ministerstvom bude iná ako doteraz, nestalo sa tak.

Foto SITA/Ľudovít Vaniher
Dátum 02.12.2021

Slovenská advokátska komora (SAK) upozorňuje, že trestné právo má byť využívané až ako posledná možnosť a vynucovať dodržiavanie opatrení v súvislosti s porušovaním pandemických opatrení či útokov na zdravotníkov a policajtov by mal štát vynucovať predovšetkým prostredníctvom správneho práva. Komora tak reaguje na veľkú novelu Trestného zákona a trestného poriadku, ktorú v stredu 1. decembra ohlásila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa komory Alexandra Donevová.

SAK pripomína, že tlačová konferencia ministerky a rozsah pripravenej novely bol prekvapením. „Je pravdou, že začiatkom tohto roka bol ministerstvom ohlásený vznik pracovnej komisie pre novelizáciu trestných kódexov, kam komora nominovala svojho zástupcu. Na základe jej vzniku v marci Slovenská advokátska komora vypracovala podklady – návrhy na zmenu zákonných ustanovení v paragrafovom znení v snahe o racionalizáciu trestného práva,“ uvádza komora.

ČÍTAJTE TIEŽ: KOLÍKOVÁ: DEZINFORMÁTORI NA FACEBOOKU MÔŽU ÍSŤ DO BASY AŽ NA 10 ROKOV

Komora dodáva, že navrhla viacero úprav, ktoré by napríklad umožňovali širšie použitie alternatívnych trestov a ďalších nástrojov restoratívnej justície, zmenu definície malej škody a mnoho ďalších ustanovení. „Na túto našu iniciatívu sme nedostali žiadnu odpoveď, zároveň komisia ani raz nezasadla a na ministerstvo nebol v tejto veci ani raz prizvaný ktokoľvek z komory na rokovanie. Napriek deklarovaniu ministerstva spravodlivosti a ministerky samotnej, že komunikácia medzi zástupcami justície vrátane SAK a ministerstvom bude iná ako doteraz, nestalo sa tak,“ pripomenula komora.

SAK však nechce návrh ministerky kritizovať ako celok a dodáva, že návrh prináša aj dobré zmeny a ministerstvo si na ňom osvojilo napríklad návrh na úpravu výšky malej škody, ktorý komora navrhovala. Komora uzatvára, že v rámci medzirezortného pripomienkového konania zaujme stanovisko a zašle k zmene zákona aj svoje pripomienky.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.