AFRICKÁ KRAJINA GABON DEKRIMINALIZOVALA HOMOSEXUALITU

Viacerí významní politici, ako i duchovní a imámi reagovali na najnovší vývoj nahnevane, pričom doplnenie zákona označili za "neafrické".

Foto AP
Dátum 30.06.2020

LIBREVILLE 30. júna (TASR/extraplus.sk) - Parlament v stredoafrickej krajine Gabon zahlasoval v pondelok za dekriminalizáciu homosexuálnych vzťahov. Ako píše agentúra AFP, vyžiadalo si to však kritiku zástancov tradičných hodnôt, podľa ktorých je tento krok v rozpore s miestnymi spoločenskými a náboženskými normami.

Členovia dolnej komory parlamentu - Národného zhromaždenia - v Gabone hlasovali za dodatok k príslušnej legislatíve obsahujúci odstránenie paragrafu, ktorý zakazoval "sexuálne vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia".  

V pondelok za dodatok k existujúcemu zákonu hlasovalo aj 59 senátorov hornej komory parlamentu a 17 bolo proti, štyri sa hlasovania zdržali.

Schválené zmeny nadobudnú účinnosť po tom, čo zákon ratifikuje prezident, ktorého vláda tieto zmeny presadzovala. 

Viacerí významní politici, ako i duchovní a imámi reagovali na najnovší vývoj nahnevane, pričom doplnenie zákona označili za "neafrické". Cieľom je podľa nich snaha o uspokojenie zahraničných sponzorov.

Homosexualitu kriminalizovali v Gabone vlani v júli. Vzťahy párov rovnakého pohlavia sa tam odvtedy na základe prijatého zákona považovali za "trestný čin proti mravnosti". Za jeho porušenie hrozilo šesť mesiacov väzenia a pokuta päť miliónov frankov CFA (7600 eur).

Homosexualita sa považuje za zločin v mnohých krajinách subsaharskej Afriky. Homosexuálne vzťahy zakazuje alebo utláča viac než polovica krajín v tejto oblasti - v niektorých štátoch hrozí za porušenie príslušných zákonov dokonca trest smrti.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne