AGRESORKA Z DENNÍKA N

Na medzinárodnom mediálnom fóre o slobode žurnalistiky sa v Prahe zišlo 110 účastníkov z 30 krajín

Foto KOLÁŽ EXTRA PLUS
Dátum 24.11.2019

Medzinárodné mediálne fórum 2019: sloboda žurnalistiky v súvislosti s ľudskými právami, novými technológiami a medzinárodnou bezpečnosťou informácií sa tento rok konalo v hlavnom meste susednej Českej republiky. Účasť do diskusie prijalo vyše 110 odborníkov z mediálnej oblasti, diplomacie, práva i politológie z 30 krajín sveta.

Agenti v médiách

Na podujatí hneď v prvý deň otvorenia konferencie sa i tento rok mala zúčastniť aj naša šéfredaktora Lenka Mayerová, ale z vážnych osobných dôvodov musela svoju účasť zrušiť, no svoj príspevok s názvom Netolerancia v médiách, čas na nastolenie červených čiar poskytla organizátorom i účastníkom konferencie vopred aspoň v písomnej podobe. Vo svojom príspevku sa zoberala pôsobením mainstreamových médií na Slovensku a ich vplyvom na verejnú mienku, verejným, ale nepotvrdeným tajomstvom, že mainstreamové médiá sú zapratané novinármi, ktorí pracujú pre tajné služby, ale aj 20. výročím vzniku Extra plus, ktoré neustále napádajú predstavitelia liberálneho prúdu v médiách. Konferenciu organizoval ruský magazín Meždunarodnaja žizň (International Affairs) spolu s nezávislou platformou Modern Diplomacy a bulharským časopisom International Relations a nadväzovala na prvý ročník konajúci sa na Slovensku. Tretí ročník by sa mal konať na jeseň budúceho roka s tým, že miesto konferencie oznámia organizátori neskôr. Šéfredaktor časopisu Meždunarodnaja žizn Armen Oganesyan povedal, že očakávania organizátorov boli plne opodstatnené a odborníci preukázali zvýšený záujem o účasť na stretnutí, kde sa diskutovalo o širokej škále otázok týkajúcich sa rozvoja médií.

„Slušná novinárka“

Počas fóra zazneli rôzne názory, ktoré dokázali diskusiu zmeniť na mimoriadne živú a podnetnú. „Pokryli sme konferenciu obrovským množstvom problémov spojených s prácou novinárov a médií v súčasnosti. Diskutovali sme najmä o vplyve umelej inteligencie na všetky oblasti života, ktoré sa odrážajú v médiách. No zároveň sme si položili otázku: Čo sú to médiá? Toto je zrkadlo života. Preto sme sa pokúsili presne nastoliť tie témy, ktoré určia budúce výzvy pre nás i svet,“ konštatoval Armen Oganesyan. Diskusia na mediálnom fóre je podľa neho symbiózou myšlienok novinárov a akademických analytikov. Nikto z organizátorov však nečakal, akú dohru bude mať konferencia v Prahe. Novinárka českej verzie Denníka N Petra Procházková najprv nevyberaným slovníkom urážala redaktora portálu Sputnik.cz a nakoniec na neho fyzicky zaútočila – vyrazila mu mobilný telefón z ruky a uštedrila mu zaucho len preto, že reagoval nesúhlasne na jej príspevok v diskusii. Samozrejme, pre mainstreamových novinárov je Procházková hrdinka, ktorej odkázali, že jedna facka pre redaktora Sputnika je málo. Podporu jej vyjadril český režisér Ján Hřebejk, rusofóbni novinári či politici. Pritom správanie redaktorky Denníka N Petry Procházkovej nemá nič spoločné so slušnosťou a už vôbec nie so žurnalistikou. Viete si predstaviť opačné garde, že by redaktorka Sputnika jednu natiahla redaktorovi Denníka N?

Celý incident si môžete pozrieť na priloženom videu: