AK SA DO VIANOC ZAOČKUJÚ DÔCHODCOVIA, MATOVIČ DÁ PODNIKOM POL MILIARDY EUR

Minister financií Igor Matovič s lídrom Sme rodina Borisom Kollárom vyhlásili tlačovú besedu s názvom ,,Ponuka, ktorá sa neodmieta". Navrhujú zaočkovaným dôchodcom rozdávať 500-eurové poukazy, ktoré budú môcť využiť v sektoroch, ktoré ohrozuje pandémia. Spoločne chcú tak zabiť dve muchy jednou ranou. Zachrániť prevádzky, ale aj zaočkovať dôchodcov. 

Foto TASR/Jakub Kotian
Dátum 26.11.2021

Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič spolu s predsedom Sme rodina Borisom Kollárom usporiadali tlačovú besedu na tému ,,Ponuka, ktorá sa neodmieta". 

Minister financií Igor Matovič na začiatok svojho prejavu uviedol, že sa veľmi obáva spolu s Borisom Kollárom toho, že väčšina podnikateľov tretiu vlnu pandémie neprežije. 

,,Podniky budú ekonomicky krvácať. Obávame sa aj s Borisom Kollárom, že ak im nepomôžeme, tretiu vlnu neprežijú. Zatiaľ čo dôchodcovia budú zomierať a ich deti a vnúčatá nebudú mať možnosť sa prísť s nimi do nemocnice ani rozlúčiť," začal Matovič.

,,Keď sa zatvárali prevádzky v prvej vlne, brali sme to tak, že za pár týždňov sme z toho vonku. Podnikatelia použili pôžičky, vlastné zásoby a spoločne sme to zvládli. V druhej vlne to už bolo náročnejšie. Podnikatelia si vzali na seba dlhy, ale taktiež to nejako zvládli. Avšak tretiu vlnu už väčšina z nich nemusí prežiť a tak sa môže stať, že sa vaše obľúbené kaderníctva, manikúry a pedikúry zatvoria. Jednoducho to neprežijú," dodal.

Tvrdí, že najefektívnejšie riešenie, ktoré im padlo do rany je podporiť očkovanie, ale zároveň aj podniky jednou ranou.

,,Je nutné, aby tí, ktorí ešte stále premýšľajú nad očkovaním a patria do ohrozenej skupiny, aby prestali váhať a zaočkovali sa ešte pred Vianocami prvou dávkou vakcíny, aby to nebola posledná návšteva s ich nezodpovednými príbuznými. Posledná návšteva, ktorú budú spoločne zdieľať," hovorí minister financií.

,,Riešil som to aj na koaličnej rade, kde neprišlo k dohode. Preto som sa rozhodol tento problém komunikovať aj takto verejne. Snažíme sa urobiť maximum a preto tento návrh navrhujem so všetkou zodpovednosťou voči verejným financiam a verím, že sa nám tak podarí ušetriť peniaze za zdravotnú starostlivosť a taktiež na odškodňovaní prevádzok." povedal. 

Návrh z dielne Igora Matoviča a Borisa Kollár spočíva v tom, že zaočkovaných dôchodcom rozdajú 500 eurové poukážky, ktoré si budú môcť uplatniť v sektoroch, ktoré sú najviac ohrozené protipandemickými opatreniami. Plánujú tak spoločne rozdať 500 miliónov eur.

,,Návrh spočíva v poskytnutí 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam, ktoré trpeli vo všetkých vlnách. Prvý sektor sú hotely, penzióny, reštaurácie a kaviarne. Druhý sektor sú divadlá, koncerty, galérie, festivaly a kiná. Tretí sektor sú kaderníctva, masáže, aquaparky, posilňovne či športové kluby. Tieto prevádzaky trpeli, trpia a trpieť budú. A toto považujeme za extrémne veľkú pomoc pre nich." tvrdí Matovič.

500 miliónov eur však nerozdelia medzi jednotlivé prevádzky oni sami, ale budú ich postupne rozdeľovať zaočkovaní dôchodcovia.

,,Dnes je zaočkovaných približne 870-tisíc ľudí nad 60 rokov. Nezaočkovaných nad 60 rokov je cca 380-tisíc Slovákov. Očakávame, že ak spustíme túto motiváciu, tak na konci by mohlo byť zaočkovaných milión dôchodcov. Pri poukaze na 500€ pre jedného je dohromady 500 miliónov eur. Nevyhnutne potrebujeme preočkovať či prvykrát zaočkovať dôchodcov. Tých potrebujeme na palubu najviac. Pomôžeme im a rovnako pomôžeme aj ohrozeným sektorom. A bohužiaľ, tí ktorí odmietnu s nami spolupracovať a radšej sa rozhodnú zostať v náruči dezolátov, ako je Fico či Kotleba, tak je to ich rozhodnutie. Ale verte mi, že všetkým nám záleži na živote starých ľudí rovnako. Preto ich musíme vytrhnúť z pazúrov týchto bláznov," uzavrel Igor Matovič.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.