AMERIČANIA CHCÚ V EURÓPE NASADIŤ 3-TISÍC VOJAKOV

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok uviedol, že tento krok je nevyhnutný na posilnenie misie Atlantic Resolve (Atlantické odhodlanie), ktorá má byť od roku 2014 podporou NATO.

Foto SITA/AP
Dátum 14.07.2023

Americké ministerstvo obrany je pripravené nasadiť v budúcnosti v Európe 3000 príslušníkov svojich vojenských záloh s cieľom posilniť podporu pre európskych spojencov v NATO. TASR správu prevzala v piatok z agentúry DPA a oficiálnej webovej stránky Pentagónu.

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok uviedol, že tento krok je nevyhnutný na posilnenie misie Atlantic Resolve (Atlantické odhodlanie). Tú spustili v roku 2014 po anexii Krymu Ruskom s cieľom poskytnúť podporu európskym spojencom v NATO.

"Prezident dnes podpísal výkonné nariadenie schvaľujúce mobilizáciu vybraných záložných síl na základe oprávnenia č. 12304. Ozbrojené sily v rámci podpory operácie Atlantic Resolve posilní nie viac než 3000 príslušníkov," uviedol riaditeľ operácií Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Douglas Sims II. Atlantic Resolve označia za operáciu pre nepredvídané udalosti. Pentagónu to podľa jeho vyjadrenia umožní lepšie podporovať a udržiavať svoju predsunutú prítomnosť v Európe.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.