AMERIČANIA FANTAZÍRUJÚ O ÚTOKU RUSKA NA EURÓPU

Počas vojenského cvičenia bola simulovaná reakcia USA, kedy Washington odpovedá jadrovým útokom proti Rusku

Foto ARCHÍV
Dátum 22.02.2020

WASHINGTON 22. februára 2020 (HSP/Sputniknews/Extra plus) – Spojené štáty uskutočnili vojenské cvičenie pre prípad ruského jadrového útoku na Európu a odvetného útoku Spojených štátov, uviedol hovorca Pentagonu. Podľa jeho slov “scenár cvičenia zahŕňal mimoriadnu situáciu v Európe, kde prebieha vojna s Ruskom a Rusko sa rozhodne použiť obmedzené jadrové zbrane nízkej sily proti objektu na území NATO”. Zástupca Pentagonu dodal, že v takejto situácii zasiahne minister obrany a potom prezident a nakoniec bude prijaté rozhodnutie o tom, ako reagovať.

Počas vojenského cvičenia bola simulovaná reakcia USA, kedy Washington “odpovedá jadrovým útokom proti Rusku”. Podľa jeho slov počas tohto cvičenia získal šéf Pentagonu Mark Esper predstavu o tom, ako by Spojené štáty mohli reagovať v podobnej situácii. Cvičenie sa tiež zúčastnili zástupcovia Kongresu USA, aby pochopili, ako “prebieha komunikácia počas jadrovej krízy”.

Hovorca Pentagonu uviedol už v piatok, že USA nemajú v pláne umiestniť v Európe jadrové rakety s nízkym výkonom. Uistil, že americká “reakcia na porušenie zo strany Ruska” by bola nejadrová, a vysvetlil, že ide o balistické rakety takého dosahu, ako to umožňuje zmluva INF (zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu).

Na začiatku februára ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že vyzval amerického ministra zahraničia Michaela Pompea, aby prijal vyhlásenie o neprípustnosti jadrovej vojny. Dodal, že Washington sľúbil skorú odpoveď, a vyjadril nádej v jej pozitivitu.

ZSSR a USA podpísali zmluvu INF v roku 1987. Strany sa zaviazali, že zlikvidujú všetky komplexy pozemných balistických a okrídlených rakiet so stredným (jeden tisíc až 5,5 tisíc kilometrov) a kratším (od 500 do jedného tisíca kilometrov) dosahom. Druhého augusta vypršala platnosť zmluvy INF. Začiatkom tohto roka Washington oznámil jednostranné odstúpenie od tejto dohody a obvinil Rusko z jej dlhodobého porušovania. Moskva všetky obvinenia odmieta.