AMERIČANIA KRÚŽIA OKOLO RUSKA, CHCÚ POSILNIŤ VZŤAHY S UKRAJINOU, RUMUNSKOM A GRUZÍNSKOM

Tieto krajiny sú podľa amerického ministra obrany Lloyda Austina vystavené tlaku Ruska a chcú sa stať súčasťou NATO.

Foto sita/ap
Dátum 17.10.2021

Americký minister obrany Lloyd Austin sa v nedeľu vydal na návštevu krajín čiernomorského regiónu, odkiaľ sa presunie na summit ministrov obrany NATO, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň v Bruseli. Ako informovala agentúra AFP, Austin navštívi Gruzínsko, Rumunsko a Ukrajinu a následne sa 21. a 22. októbra v Bruseli zúčastní na summite ministrov obrany členských štátov NATO.

Austinova cesta má za cieľ posilniť spojenectvá s krajinami čiernomorského regiónu. Návštevou v nich chce tiež minister v mene USA prejaviť vďaku za ich príspevok k 20 rokov trvajúcej vojenskej misii v Afganistane, odkiaľ sa USA nedávno za dramatických okolností stiahli a kde sa moci ujalo fundamentalistické hnutie Taliban. V Gruzínsku sa Austin stretne s premiérom Iraklim Garibašvilim a ministrom obrany Juanšerom Burchuladzem. 

Gruzínsko, kde sa tento rok skončí trojročný program výcviku gruzínskej armády americkými inštruktormi, vyjadrilo nádej, že Austinova návšteva pomôže krajine zachovať spoluprácu vo vojenskej oblasti a pokročiť v úsilí stať sa plnoprávnym členom NATO. Na Ukrajine bude Austin rokovať s prezidentom Volodymyrom Zelenským a ministrom obrany Andrijom Taranom, ktorí začiatkom septembra navštívili Washington, aby spolu s prezidentom USA Joeom Bidenom rokovali o otázkach spojených s členstvom Ukrajiny v NATO.

V Rumunsku, ktoré zažíva ďalšiu politickú krízu, sa Austin  stretne s prezidentom Klausom Iohannisom a ministrom národnej obrany Nicolaeom Ionelom Ciucom. Podľa agentúry AFP chcú Spojené štáty vo všetkých troch krajinách rozšíriť spoluprácu v sektore obrany, ale vnímajú aj ich problémy s rozvojom demokracie a s prípadmi korupcie.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.