AMERIČANIA POCHVÁLILI BABIŠA ZA ODVAHU PROTI RUSOM

USA ocenili, že Česko vyradilo z tendra o Dukovany ruskú spoločnosť Rosatom. Zníženie počtu diplomatických pracovníkov na ruskom veľvyslanectve v Prahe, ktorí boli označovaní za špiónov, tieto kroky podľa Američanov povedú k zvýšeniu bezpečnosti NATO.

Foto SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ
Dátum 03.05.2021

Americký minister zahraničných vecí Antony J. Blinken telefonicky hovoril s predsedom vlády Českej republiky Andrejom Babišom. Minister Blinken vyjadril solidaritu USA s Českou republikou pri jej odvážnej odpovedi ruským podvratným a vražedným činnostiam na českom území. Minister Blinken a predseda vlády Babiš sa zhodli na potrebe pokračujúcej jednoty a rozhodnosti v odpovedi na destabilizujúci akcie Ruska, uvádza Ministerstvo zahraničných vecí USA. Spojené štáty ústami svojho ministra zahraničných vecí ocenili, že Česko vyradilo z tendra o Dukovany ruskú spoločnosť Rosatom. Zníženie počtu diplomatických pracovníkov na ruskom veľvyslanectve v Prahe, ktorí boli označovaní za špiónov, tieto kroky podľa Američanov povedú k zvýšeniu bezpečnosti NATO.

Prezident Miloš Zeman sa domnieva, že je potrebné preveriť aj verziu, podľa ktorej výbuchy boli spôsobené neodbornou manipuláciou s výbušným materiálom. Naopak premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), ktorí 17. apríla ruskej tajnej služby obvinili z výbuchov, trvajú na tom, že sa pracuje iba s jednou vyšetrovacoiu verziou. „BIS počas šiestich rokov vo svojich výročných správach, vrátane ich neverejných častí, nikdy nespomínala kauzu Vrbětice. Až v posledných troch týždňoch bolo vznesené obvinenie voči dvom ruským agentom, ktorí pôsobili na našom území, (...) a títo agenti boli obvinení, že spôsobili výbuch vo Vrběticích,“ vyhlásil Miloš Zeman vo svojom vyhlásení k Vrběticiam. „Môžem konštatovať, že v správe BIS sa uvádza, že neexistujú dôkazy ani svedectvo, že by títo agenti boli vo Vrbětickom areáli," vyhlásil prezident Zeman. O tom, že v kauze Vrbětice existuje viac ako jedna vyšetrovacia verzia, hovorila aj ministerka spravodlivosti Maria Benešová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.