AMERIČANIA SA DOHODLI S NÓRMI, BUDÚ U NICH VYKONÁVAŤ VOJENSKÉ CVIČENIA

Nórsko, členský štát NATO, odmieta umožniť cudzím krajinám zriadenie stálych vojenských základní na svojom území v mierových časoch, aby sa tak vyhlo vyprovokovaniu Ruska.

Foto SITA/AP
Dátum 17.04.2021

Nórsko a Spojené štáty podpísali v piatok novú obrannú dohodu, ktorá dláždi cestu k tomu, aby mohol Pentagón investovať do vojenskej infraštruktúry v tejto severskej krajine susediacej s Ruskom.

Washington a Oslo, ktoré majú obranné dohody už 70 rokov, sa taktiež dohodli na podmienkach, za základe ktorých budú môcť americkí vojaci v Nórsku absolvovať pravidelné cvičenia, informuje tlačová agentúra AFP.

Nórsko, členský štát NATO, odmieta umožniť cudzím krajinám zriadenie stálych vojenských základní na svojom území v mierových časoch, aby sa tak vyhlo vyprovokovaniu Ruska.

"Toto nie je dohoda o lietadlách alebo vojakoch, ale dohoda, ktorá uľahčuje americkú vojenskú aktivitu v Nórsku. Povoliť otvorenie základní pre zahraničné bojové sily v Nórsku v mierových časoch neprichádza do úvahy," povedala šéfka nórskej diplomacie Ine Marie Eriksenová Söreideová.

Dohoda dáva Pentagónu možnosť investovať do infraštruktúry na štyroch miestach - na základni Rygge pre stíhacie lietadlá, na základni Sola pre lietadlá poskytujúce tankovanie za letu, na základni Evenes pre námorný prieskum a na základni Ramsund pre námornú logistiku.

Dohoda zároveň načrtáva podmienky pre pohyb personálu USA, ktorého súčasné vízové výnimky sa rozšíria aj na civilné obyvateľstvo, a dáva americkým orgánom prednosť pri riešení akýchkoľvek právnych priestupkov medzi zamestnancami.

"Tento dokument iba uľahčuje činnosť Spojených štátov. Nie je v ňom nič, čo by hovorilo, že aktivít bude viac alebo menej," uviedol nórsky minister obrany Frank Bakke-Jensen.

Nórsko už skladuje vopred rozmiestnený americký vojenský materiál a hostí stovky amerických, britských, nemeckých a holandských vojakov, ktorí sa počas celého roka striedajú na cvičeniach.

Takáto vojenská prítomnosť však provokuje Rusko, s ktorým má Nórsko spoločné hranice na ďalekom severe. Zatiaľ, čo sú vzťahy medzi Oslom a Moskvou všeobecne priateľské, k ich naštrbenou prišlo po ruskej anexii ukrajinského Krymu v roku 2014.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.