AMERIČANIA SA VYHRÁŽAJÚ NEMCOM, NÚTIA ICH STOPNÚŤ VÝSTAVBU PLYNOVODU Z RUSKA

Nord Stream 2 je dokončený na 90 percent a Američania sa vyhrážajú sankciami každému, kto na jeho výstavbe bude spolupracovať. Prekáža im závislosť EÚ od Ruska v prípade spustenia plynovodu.

Foto tasr/ap
Dátum 01.04.2021

Nemecko by malo zrušiť výstavbu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), uviedol v stredu koordinátor nemeckej vlády pre transatlantické vzťahy Peter Beyer, ktorého cituje agentúra DPA. "Tento projekt je vážnou prekážkou pre nový začiatok transatlantických vzťahov," povedal Beyer. Ako pripomína DPA, Spojené štáty sú proti výstavbe tohto podmorského plynovodu, ktorý má každý rok prepraviť okolo 55 miliárd kubických metrov zemného plynu z Ruska do Nemecka, pretože podľa Washingtonu povedie k príliš veľkej závislosti Európy od ruských energetických dodávok.

"Američania neočakávajú z našej strany iba zmenu rétoriky, ale aj zmenu nášho konania," priblížil Beyer dôvody, prečo by mal Berlín zastaviť výstavbu plynovodu, ktorý je na 90 percent dokončený. Nemecká vláda doteraz odmietla akékoľvek politické zasahovanie do tohto obrovského projektu. V posledných týždňoch však Washington vyvíja na Berlín čoraz väčší tlak.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken varoval podniky zapojené do výstavby tohto plynovodu, že americký zákon prijatý v roku 2019 umožňuje uvalenie sankcií voči spoločnostiam, ktoré sa na tomto projekte podieľajú. Zároveň uviedol, že podľa USA je tento projekt "zlý nápad, zlý pre Európu, zlý pre Spojené štáty". Podľa DPA však kritici USA tvrdia, že opozícia Washingtonu voči plynovodu je zakorenená v snahách predať Európe viac vlastného zemného plynu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.