AMERIČANIA VYZÝVAJÚ TEHOTNÉ ŽENY NA OČKOVANIE PROTI COVIDU

Budúcim matkám hrozí po nákaze vyššie riziko ťažkého priebehu choroby, čo môže viesť i k ťažkostiam s tehotenstvom a v niektorých prípadoch napríklad k predčasnému pôrodu, potratu či k narodeniu mŕtveho plodu. V zriedkavých prípadoch môže matka vírus preniesť i na dieťa. 

Foto SITA/AP
Dátum 12.08.2021

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vyzvalo v stredu všetky tehotné ženy, aby sa dali zaočkovať proti novému koronavírusu. V nemocniciach v oblastiach USA, kde aktuálne dochádza k rýchlemu šíreniu nákazy, totiž evidujú znepokojivo vysoký počet nezaočkovaných tehotných žien s covidom, ktorých stav je vážny. Informovala o tom agentúra AP.
      
Budúcim matkám hrozí po nákaze vyššie riziko ťažkého priebehu choroby, čo môže viesť i k ťažkostiam s tehotenstvom a v niektorých prípadoch napríklad k predčasnému pôrodu, potratu či k narodeniu mŕtveho plodu. V zriedkavých prípadoch môže matka vírus preniesť i na dieťa. Miera zaočkovanosti tejto skupiny obyvateľstva je však v USA nízka - podľa údajov CDC dostalo aspoň prvú dávku vakcíny len zhruba 23 percent tehotných žien. Koronavírusom sa v USA nakazilo približne 105.000 tehotných Američaniek a takmer 18.000 museli hospitalizovať. Asi jedna štvrtina z týchto pacientiek sa dostala na JIS a 124 žien zomrelo. "Vakcíny sú bezpečné a účinné a zvýšenie počtu očkovaných nebolo nikdy naliehavejšie, keďže čelíme vysokonákazlivému variantu delta a vidíme vážne dôsledky  ochorenia COVID-19 u nezaočkovaných tehotných žien," povedala vo vyhlásení riaditeľka CDC Rochelle Walensky.
      
Aktualizované odporúčania týkajúce sa očkovania vydalo CDC po analýze dát týkajúcich sa 2500 žien, u ktorých sa po podaní prvej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech alebo Moderny pred 20. týždňom tehotenstva neprejavilo zvýšené riziko spontánneho potratu. Dosiaľ CDC tehotné ženy povzbudzovala, aby vakcináciu zvážili, ale jednoznačné odporúčanie v prospech očkovania vydala až teraz. Nové odporúčanie sa týka i dojčiacich matiek a žien, ktoré plánujú tehotenstvo.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.