AMERIČANIA ZNOVU ODSTRAŇUJÚ SOCHY KONFEDERAČNÝCH GENERÁLOV

Obe kontroverzne vnímané sochy sa v posledných rokoch stali dejiskom protestov vrátane zhromaždenia belošských rasistov roku 2017 sprevádzaného násilnosťami. 

Foto ARchív
Dátum 11.07.2021

V meste Charlottesville v americkom štáte Virgínia odstránili v sobotu sochy dvoch generálov tzv. južanskej konfederácie, ktorá počas americkej občianskej vojny (1861-65) bojovala za zachovanie otroctva. Informovala o tom agentúra AFP. 

Jazdecké sochy generálov Roberta E. Leeho a Thomasa "Stonewalla" Jacksona odstránili mestom poverení pracovníci za pomoci žeriavov a za nadšeného pokriku zhromaždeného davu. Bezprostredne neboli hlásené nijaké násilnosti. 

Obe kontroverzne vnímané sochy sa v posledných rokoch stali dejiskom protestov vrátane zhromaždenia belošských rasistov roku 2017 sprevádzaného násilnosťami. Jeden z nich vrazil autom do davu protidemonštrantov, pričom usmrtil jednu ženu a zranil ďalších vyše 20 ľudí. 

V Spojených štátoch už boli odstránené stovky konfederačných sôch a monumentov, čo je však vnímané veľmi kontroverzne. Kritici ich označujú za symbol rasizmu, otroctva a útlaku Afroameričanov, zatiaľ čo stúpenci v súvislosti so strhávaním sôch hovoria o ničení a popieraní historického dedičstva. 

"Odstránenie tejto sochy je malým krokom na ceste k tomu, aby sa Charlottesville, Virgínia a Amerika vyrovnali s hriechom, ktorým bola ochota ubližovať ľuďom tmavej pleti pre ekonomický zisk," uviedla afroamerická starostka Charlottesville Nikuyah Walkerová. 

Odstraňovanie konfederačných symbolov sa v USA zintenzívnilo počas masových protestov proti rasizmu a policajnému násiliu, ktoré vyvolala vlaňajšia smrť Georgea Floyda. Tento Afroameričan zomrel počas májového zásahu belošského policajta v Minneapolise v štáte Minnesota.

Historici upozorňujú, že väčšina tzv. konfederačných sôch, ktoré sa stávajú predmetom kontroverzií, bola postavená až v období po skončení občianskej vojny, často až v prvej polovici 20. storočia, keď v južanských štátoch USA platili rasové segregačné zákony (1876-1965) diskriminujúce černošské obyvateľstvo.  Napríklad bronzové jazdecké sochy generálov Leeho a Jacksona stáli v parku v Charlotesville od 20. rokov 20. storočia.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.