AMERICKÉ BANKY SA TOPIA V PENIAZOCH

Bankové vklady od začiatku pandémie vyskočili o rekordné 2 bilióny USD (1,78 bilióna eur), vyplýva z údajov FDIC. Tento prílev peňazí nemá v histórii žiadnu obdobu.

Foto PEXELS
Dátum 21.06.2020

NEW YORK 21. júna (TASR/extraplus.sk) - Americké banky sa doslova "topia v peniazoch", keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné 2 bilióny USD (1,78 bilióna eur), vyplýva z údajov Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC). Tento prílev peňazí nemá v histórii žiadnu obdobu. Len v apríli vklady vzrástli o 865 miliárd USD, čo je viac než predchádzajúci celoročný rekord. Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky (Fed) na koronakrízu. Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých firiem a domácností. Fed zasa prijal celý rad opatrení na podporu finančných trhov, vrátane neohraničeného nákupu dlhopisov. Neistá budúcnosť zasa spôsobila, že všetci - od domácností po globálne korporácie - hromadili hotovosť.
Viac než dve tretiny z prudkého nárastu vkladov išlo podľa FDIC do 25 najväčších finančných inštitútov. Najviac, samozrejme, pripadlo na najväčšie americké banky z pohľadu aktív JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup. "Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol naprosto výnimočný," uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran.

Existuje viacej dôvodov, prečo americké megabanky najviac profitovali z prudkého nárastu vkladov. Keď štáty začali v marci prijímať reštriktívne opatrenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu, spoločnosti ako Boeing alebo Ford okamžite načerpali desiatky miliárd USD z úverových liniek a tieto peniaze uložili v bankách, od ktorých si ich požičali. A, samozrejme, veľké banky majú tiež najviac retailových klientov. Bežní ľudia nemali moc príležitostí míňať peniaze, keď boli zavretí doma. Miera osobných úspor dosiahla v apríli rekordných 33 %. Banky, ktoré budú opatrné pri poskytovaní úverov uprostred recesie, nemajú moc možností, čo urobiť s nahromadenou hotovosťou, uviedol Foran. Veľa bánk podľa neho hovorí, že aktuálne nemajú čo s peniazmi robiť. Zatiaľ nie je jasné, aké to bude mať následky. Niektorí experti počítajú s prudkým oslabením dolára a nárastom inflácie, ďalší hovoria o nafukovaní bubliny na akciovom trhu. Jeden následok pre sporiteľov však bude bezprostrednejší, banky určite ešte znížia už aj tak minimálne úrokové sadzby, keďže nepotrebujú ďalšie peniaze.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.