AMERICKÍ POLICAJTI ZAÚTOČILI NA RUSKÉHO NOVINÁRA MICHAILA TURGIJEVA

V Spojených štátoch sa systémové problémy v oblasti ľudských práv zjavne nahromadili. Patrí k nim diskriminácia na základe rasy, etnického pôvodu a náboženského vyznania, policajná svojvôľa, zaujatosť súdov, preplnenie väzníc, nekontrolované používanie strelných zbraní.
Foto TASS
Dátum 02.06.2020

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie sa oficiálne vyjadrilo k hromadným protestom proti policajnej zlovôle v USA. „Nemohli sme nechať bez povšimnutia mimoriadnu situáciu v USA, ku ktorej prišlo 25. mája, po vražde amerického občana, Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolise v štáte Minnesota. Po zadržaní ho uškrtili pred očami početných okoloidúcch. Verejne dostupný videozáznam tohto incidentu jasne ukazuje, že ide o brutálnu vraždu. Po USA sa prehnala vlna protestov. Verejnosť je pobúrená trestnými činmi policajtov a žiada postaviť zodpovedných pred súd.

Tento incident vôbec nie je prvý v rade prejavov bezprávia a neoprávneného násilia zo strany „strážcov poriadku“ v Spojených štátoch. Americkí policajti sa dopúšťajú takýchto činov veľmi často. Stačí pripomenúť vraždu maloletého L. Macdonalda v roku 2016. Dôvodom použitia strelných zbraní bola skutočnosť, že MacDonald sa údajne usiloval skryť nôž, ktorý držal v ruke, keď sa k nemu priblížili policajti. Polícia začala paľbu napriek tomu, že sa chlapec nepokúšal zaútočiť. Rozhorčenie Američanov vyvolalo tiež zavraždenie neozbrojeného 26-ročného Afroameričana Bothama Jeana v septembri 2018 v Dallase. Policajná dôstojníčka Amber Guyger vysvetľovala použitie strelej zbrane tým, že Bothama Jeana, ktorý stál pri dverách susedného bytu, pokladala za zlodeja, čo chce vniknúť do jej bytu. Známy je prípad 26 ročnej zdravotníčky Afroameričanky Breonny Taylorovej, ktorú polícia zastrelila v jej dome 13. marca 2020, v americkom štáte Kentucky, v Louisville.

V Spojených štátoch sa systémové problémy v oblasti ľudských práv zjavne nahromadili. Patrí k nim diskriminácia na základe rasy, etnického pôvodu a náboženského vyznania, policajná svojvôľa, zaujatosť súdov, preplnenie väzníc, nekontrolované používanie strelných zbraní a „prostriedkov sebaobrany“ súkromnými osobami a mnohé ďalšie. Je smutné, že na tomto pochmúrnom pozadí Washington z roka na rok odmieta rozširovať svoje medzinárodné právne záväzky v humanitárnej oblasti, naďalej sa nezúčastňuje na väčšine významných medzinárodných zmlúv o ľudských právach, naďalej ignoruje odporúčania organizácií pre ľudské práva, vedome pracuje na obmedzovaní svojej účasti v špecializovaných medzinárodných a univerzálnych štruktúrach. Ako príklad možno uviesť vystúpenie USA z Rady OSN pre ľudské práva, čo mnohé štáty vnímali ako demonštratívne opovrhovanie nielen činnosťou Rady OSN pre ľudské práva, ale aj inštitútu OSN ako celku.


Vyzývame vládne orgány USA, aby prijali skutočné a účinné opatrenia na nápravu situácie, na návrat k svedomitému plneniu medzinárodných záväzkov, aby zosúladili vnútroštátne právne predpisy so základnými zásadami OSN o použití síl a strelných zbraní policajnými zložkami. A, samozrejme, aby dôkladne vyšetrili vraždu Georga Floyda“ uviedlo MZV RF vo svojom stanovisku k situácii v USA. MZV RF zároveň vydalo stanovisko k policajnému útoku v Minneapolise na Michaila Turgijeva novinára a korešpondenta RIA Novosti. „Vyjadrujeme znepokojenie nad rastúcim výskytom policajného násilia a neoprávnených zadržiavaní novinárov počas ich interpretácie protestov v USA, ktoré vypukli po vražde G. Floyda.

Považujeme za neprijateľné, aby predstavitelia policajných orgánov USA používali špeciálne prostriedky - gumové náboje a slzný plyn - proti predstaviteľom médií po predložení novinárskeho preukazu. Za prejav neoprávnenej krutosti pokladáme fakt, že policajti z Minneapolisu cielene striekali do tváre korešpondentovi RIA Novosti Michailovi Turgijevovi tzv. koreniský sprej, napriek jeho identifikácii ako novinára. Je neprijateľné, aby pracovníkov médií pri výkone ich profesionálnej činnosti napádali policajti. Pripomíname americkým vládnym orgánom ich medzinárodné záväzky týkajúce sa zaistenia bezpečnosti a neobmedzených aktivít novinárov, ako aj slobody prejavu a rovnakého prístupu k informáciám pre všetkých. Predpokladáme, že príslušné americké orgány dôkladne vyšetria incidenty. Dôrazne žiadame príslušné medzinárodné organizácie a mimovládne organizácie pre ľudské práva, aby náležite reagovali na túto svojvôľu“ uvádza sa vo vyhlásení MZV Ruskej federácie.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.