AMERICKO-JAPONSKÉ PROVOKÁCIE

Vojenská prítomnosť Spojených štátov v krajine vychádzajúceho slnka vytvára pre rusko-japonské vzťahy problém a komplikuje uzavretie mierovej zmluvy medzi oboma krajinami

Foto archív
Dátum 23.11.2019

NAGOJA 23. novembra (TASR) - Vojenská prítomnosť Spojených štátov v Japonsku vytvára pre rusko-japonské vzťahy "problém" a komplikuje uzavretie mierovej zmluvy medzi oboma krajinami. Vyhlásil to v sobotu v japonskom meste Nagoja ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa americkej armády sa v rámci vzájomného bezpečnostného paktu medzi oboma krajinami nachádza v Japonsku približne 54-tisíc amerických zamestnancov, píše agentúra AFP. V rámci schôdzky ministrov zahraničných vecí krajín G20 Lavrov povedal, že tieto jednotky vytvárajú "problém na ceste k zlepšeniu kvality rusko-japonských vzťahov". Ďalej uviedol, že obavy Ruska "týkajúce sa vlastnej bezpečnosti, ktoré pramenia z prítomnosti a neustáleho posilňovania americko-japonského politického a vojenského spojenectva" boli odovzdané japonskej strane, ktorá prisľúbila, že ich bude riešiť. Podľa Lavrova Moskva očakáva odpoveď a je pripravená v diskusiách pokračovať. 

Na uzavretie mierovej zmluvy medzi Ruskom a Japonskom vyzval v septembri ruského prezidenta Vladimira Putina japonský premiér Šinzó Abe. Vo Vladivostoku tiež na Putina apeloval, aby sa obaja v tomto procese osobne angažovali a aby rokovací proces stále napredoval. Putin potvrdil svoje želanie vyriešiť problém mierovej zmluvy s Japonskom a uviedol, že základom pre rokovania bude sovietsko-japonská deklarácia z roku 1956. Poznamenal však pri tom, že "existuje veľa otázok" týkajúcich sa vojenských záväzkov Japonska voči Spojeným štátom a "treba ich zohľadniť".

Putin a Abe sa ešte v novembri roku 2018 dohodli na tom, že zintenzívnia mierové rokovania, ktoré by mali byť založené na spoločnej sovietsko-japonskej deklarácii z roku 1956.

Podpísaním danej deklarácie boli nielen obnovené diplomatické vzťahy medzi Japonskom a ZSSR, ale Moskva sa v nej taktiež zaviazala navrátiť Japonsku po uzavretí mieru dva sporné Habomajské ostrovy a ostrov Šikotan. Rokovania však vtedy stroskotali po tom, že Japonsko trvalo na navrátení dodatočných dvoch ostrovov Iturup a Kunašir.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.