AMERICKO-TERORISTICKÝ TANDEM

Podľa V. Putina by USA mohli chcieť využiť militantov v boji proti Asadovi

Foto archív
Dátum 14.12.2017

MOSKVA 14. decembra (TASR/Extra plus) - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok na výročnej tlačovej konferencii v Moskve vyslovil domnienku, že Spojené štáty možno v Sýrii ušetrili niektorých tamojších militantov v nádeji, že budú pokračovať v boji proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Hovoril o prípadoch, keď ruské velenie v Sýrii upozornilo amerických kolegov na militantov smerujúcich zo Sýrie do Iraku, ale americké lietadlá na unikajúcich ozbrojencov nepodnikli nálet. Podľa Putina by to mohlo svedčiť o zámere využiť týchto militantov v boji proti Asadovi.

Ruský prezident upozornil, že pokusy o takéto využitie militantov na politické účely by mohli vytvoriť dlhodobé hrozby porovnateľné s americkou podporou teroristickej siete al-Káida počas operácií sovietskych jednotiek v Afganistane. Putin vyhlásil, že "hráči v sýrskej kríze by sa nemali snažiť vytvárať kváziteroristické organizácie na realizáciu svojich cieľov".

V pondelok Putin zavítal na ruskú leteckú základňu v Sýrii, kde deklaroval víťazstvo nad teroristickou organizáciou Islamský štát a ďalšími ozbrojenými skupinami a oznámil aj čiastočné stiahnutie ruských jednotiek z tejto krajiny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.