ANDREJOV "HRNČEK VAR"

Exprezident má ambície stať sa premiérom budúcej vlády

Foto KOLÁŽ EXTRA PLUS
Dátum 01.07.2019

Andrej Kiska toho natáral dosť už ako úradujúci prezident. Pripomeňme napríklad jeho vyjadrenie z 12. apríla 2017: „Nebudem zakladať politickú stranu. Nebudem kandidovať do parlamentu.“ Rozhodnutie o svojej politickej budúcnosti oznámil deň po tom, ako sa dozvedel, že s manželkou čakajú bábätko. To bolo sympatické aj pochopiteľné. Týždne a mesiace búrlivého roka plynuli a 16. decembra 2018 sa médiá zaujímali o jeho účasť v ďalších prezidentských voľbách. „Občania odo mňa právom očakávajú, že budem robiť dobre funkciu prezidenta ako takú, a to robiť budem. Na prezidenta kandidovať nebudem,“ poznamenal Kiska. Vzápätí akoby zapol zázračný hrnček na nezmysly, chrliaci protichodné vyjadrenia. Hrnček var!: „Moja strana bude centristická,“ povedal v apríli 2019 v štúdiu TA3. Ešte ani len nezaložil stranu a už povedal, že bude jej predsedom. A v televízii Markíza akoby dosypal do mlynčeka krupicu fantázie vyjadrením bezbrehej ambície stať sa dokonca premiérom budúcej vlády! Chcel by ju zostaviť z terajších opozičných, mimoparlamentných a tiež neexistujúcich politických strán a hnutí.

Obyčajná zbabelosť

Akoby sa inšpiroval príkladom iného Andreja zo susednej Českej republiky... Obvinený, vyšetrovaný ministerský predseda predsa púta mimoriadnu a každodennú pozornosť médií, celej verejnosti doma, značnej aj vo svete. Nemusí to byť velikášstvo. Môže za tým byť obyčajná zbabelosť či strach daňového a pozemkového podvodníka. Hrnček var!: „Chceme vytvoriť širokú stranu s veľmi silnou základňou“ a vyzýval „slušných ľudí“, aby mu pomohli stranu založiť. „Voliči si dnes zo súčasných strán nemôžu vybrať, koho by volili...,“ tvrdí exprezident. Napriek tomu, že v centrálnom registri figuruje až 61 politických strán! Niektoré z nich naznačovali, iné – ako napríklad SaS – ponúkali popradskému Andrejovi s nezastaviteľne upadajúcou popularitou miesto na svojej kandidátke v parlamentných voľbách 2020. Skúsenosti ukazujú, že v slovenských podmienkach zakladatelia zhrabnú vždy najviac zo sponzorskej smotany. Prečo sa teda k niekomu etablovanému pridať? Zo stránok Trendu sa dozvedáme o cieľoch a prioritách strany Andreja Kisku Za ľudí. Vraj vystrieda vládu Smeru. Hrnček var!: „Chceme vrátiť Slovensko ľuďom, aby tu už nevládla strana Smer, ktorej oligarchovia sa dokonca chodili radiť s ministrami...“ Preto straník Kiska naliehavo rieši financovanie svojej partaje. No inak, ako navrhuje koaličná SNS pripravovanou novelou zákona. Priniesť by mala reguláciu a obmedzenie financovania politických strán, aby sa pred voľbami neúmerne nezadlžovali. Aby nemohli minúť na kampaň viac, ako môže politická strana dostať po voľbách od štátu.

Darcovia i oligarchovia

No hlavne, aby sa taká strana nestala rukojemníkom oligarchov. Financovanie politických strán v Nemecku je napríklad nastavené tak, aby strany  hľadali aj iné zdroje. Predovšetkým v podobe členských príspevkov a darov od fyzických a právnických osôb. Politické strany môžu fungovať spravidla len ako politické organizácie s bohatou členskou základňou. Prakticky je vylúčená existencia subjektu len s niekoľkými členmi. Hrnček var!: „Vstupný kapitál dávam zo svojich peňazí a verím, že potom sa pripoja peniazmi aj iní ľudia..., že by to tak mali robiť.“ Financovať strany je podľa Kisku morálna povinnosť úspešných ľudí a podnikateľov. „Poďte a spravte to!“ Novovznikajúce strany vraj nemajú peniaze, preto sponzorov, darcov i oligarchov potrebujú. Smerácka cesta do pekla už odrazu neplatí, lebo veď to tentoraz hovorí a robí najlepší zo všetkých Dobrých anjelov... Hrnček var!: Vzápätí sa verejnosť dozvedá, že prvými veľkými podporovateľmi strany Za ľudí sú Kiskovi dlhoroční priatelia, ktorí v minulosti obchodovali s jeho splátkovými spoločnosťami Triangel a Quattro. Obchodnú značku Nay poznáme na Slovensku všetci, veď mnohí z nás tam nakupujú spotrebnú elektroniku. Aj bez toho, aby sme vedeli o podivuhodných prevodoch medzi majiteľmi z Poľska, Ameriky i zo Slovenska... Spolumajitelia Nay Elektrodom Peter Zálešák a Ján Tomáš v rozhovore pre denník SME peňažnú pôžičku pre Kisku a „jeho ľudí“ už potvrdili. V tábore slovenskej opozície počínanie a táranie Kisku vyvolalo paniku, ako keď sa v kurníku zjaví kuna. Nemožno sa čudovať, priatelia. Veď práve hlava Slovenskej republiky Andrej Kiska nazval Slovensko mafiánskym štátom. A teraz iba siahol k osvedčenej metóde pravého Dona... Hrnček var!: Maličkí musia prísť, pokloniť sa, pobozkať ruku Big bossovi. A verejne mu sľúbiť vernosť.

Myslím však, že sliepky v tom kurníku sa zbytočne spoliehajú a veria v systém, ktorý má dozerať na spravodlivosť aj dodržiavanie pravidiel hry. VAR totiž funguje iba vo futbale.

V demokracii je VAR-om hlasovacie právo voliča v parlamentných voľbách. No keďže sa vyskytli už aj prípady zlyhania špičkovej techniky, asi sa niektorí Slováci budú radšej utiekať ku klasike a k rozprávkam i bájkam. Hrnček var!

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.